Gigant elektroniki Samsung wchodzi do gry, same pozytywne konsekwencje

 

01.02.2018

 

Już w tym tygodniu koreański gigant – Samsung wyprodukuje układy scalone specyficzne dla aplikacji (ASIC) w porozumieniu z tajwańskim producentem TSMC. Jak na ironię, TSMC dostarcza chipy ASIC używane w Antminersach Bitmaina, ale partnerstwo z Samsungiem może nam dać pierwszego prawdziwego i poważnego konkurenta dla Bitmaina.

Chiński gigant górniczy Bitmain od dawna ma monopol na społeczność górniczą. Właśnie dzięki opracowaniu chipów ASIC.

Użytkownicy ASIC, są bardzo wydajni w rozwiązywaniu algorytmu SHA256 używanego do potwierdzania transakcji na blockchainie Bitcoin. Zdecydowanie przewyższają tradycyjne układy GPU – które praktycznie wyrzucają “hobbystów” i ich karty graficzne poza rynek.

Z własnymi farmami górniczymi wspieranymi przez własny system operacyjny ASIC Antminers, Bitmain stał się pewnego rodzaju “czarną owcą” w społeczności górniczej ze względu na wielką siłę wydobywczą dzięki swoim basenom Antpool i BTC.com.

Ofensywa Samsunga na przestrzeń wyszukiwania kryptowaluty ma wiele konsekwencji dla społeczności minerów. Główny konglomerat elektroniki jasno sygnalizuje wejście do przestrzeni kryptowaluty. Samsung zyskał pozycję jednego z czołowych światowych producentów wysokiej jakości elektroniki i wygląda na to, że jego układy ASIC będą bardzo wydajne.

Wiele innych firm technologicznych może rozważyć podobny ruch, biorąc pod uwagę ogromny popyt na jednostki wydobywcze ASIC na całym świecie. Wystarczy spojrzeć na popyt flagowego urządzenia Bitcoin S9 Antminers. Niedawne partie uruchomione na jego stronie internetowej wyprzedały się w ciągu kilku minut.

Tak znana marka, jak Samsung, jawnie określa górnictwo kryptowalutowe jako opłacalne przedsięwzięcie. Choć na pewno spowoduje to znaczny wzrost przychodów dla Samsunga, to prawdziwym testem będzie opinia społeczności górniczej po uruchomieniu nowych chipów.

Mówi się, że Samsung produkuje chipy przede wszystkim na rynek chiński, więc nie jest jasne, kiedy reszta świata będzie miała do nich dostęp.