Obywatele West Virginia zaczęli używać mobilnej aplikacji opartej na Blockchain do oddawania głosów w zbliżających się wyborach

 

27.09.2018

 

Obywatele Zachodniej Virginii, którzy obecnie mieszkają za granicą, zaczęli używać aplikacji na bazie Blockchain w celu oddawania głosów w wyborach. Aplikacja – nazwana Voatz – pozwoli wyborcom zarejestrowanym w 24 krajach na wysyłanie kart do głosowania za pośrednictwem smartfona, i jest głównie skierowana do żołnierzy stacjonujących za granicą.

Pilotażowy projekt zdalnego głosowania, który był dostępny tylko dla wybranej grupy wyborców, rozpoczął się w marcu i zakończył się pomyślnie w dniu 8 maja, w dniu wyborów w Zachodniej Virginii.

Na początku sierpnia Mac Warner, sekretarz stanu West Virginia oraz Voatz poinformowali CNN o pomyślnym wyniku testów po “czterech audytach różnych komponentów” platformy.

Po raporcie zastępca szefa sztabu Warnera, Michael L. Queen, powiedział, że każde odrębne hrabstwo West Virginia podejmie ostateczną decyzję o użyciu aplikacji na listopadowe wybory, dodając, że wyborcy nadal będą mogli używać papierowych kart do głosowania, jeśli zechcą.

Inicjatywa zdalnego głosowania za pomocą Blockchain wywołała krytykę, zwłaszcza w kwestii bezpieczeństwa. Joseph Lorenzo Hall, główny technolog Centrum Demokracji i Technologii, stwierdził:

Głosowanie na urządzeniach mobilnych to przerażający pomysł. To głosowanie przez internet na niezabezpieczonych urządzeniach ludzi, przez niezabezpieczone sieci, na serwery, które są bardzo trudne do zabezpieczenia bez papierowej dokumentacji głosowania.

Bradley Tusk z Tusk Montgomery Philanthropies – firmy, która sfinansowała rozwój aplikacji – zachęca do stosowania Blockchain do głosowania. Tusk oświadczył, że zdalne głosowanie może przyciągnąć większą ilość wyborców, co w rezultacie spowoduje, że “demokracja będzie działać o wiele lepiej”.