Urzędnik z Międzynarodowego Funduszu Walutowego (IMF) zasugerował, że banki centralne muszą uczynić waluty “bardziej atrakcyjne dla ery cyfrowej”

 

01.06.2018

 

Zastępca dyrektora Departamentu Monetarnego i Rynków Kapitałowych, Dong, zasugerował trzy odpowiedzi na walkę banków centralnych z kryptowalutami.

Po pierwsze, stwierdził, że “banki centralne powinny nadal dążyć do uczynienia z lepszych i stabilniejszych jednostek rozliczeniowych lepszych walut”. Podkreślił rolę, jaką zbiorowa wiedza i doświadczenie odgrywają w polityce monetarnej. Artykuł cytuje dyrektora zarządzającego IMF Christine Lagarde, która powiedziała, że ​​”najlepszą odpowiedzią banków centralnych na krypto jest kontynuowanie skutecznej polityki pieniężnej, a jednocześnie otwartość na nowe pomysły i nowe żądania, w miarę ewolucji gospodarek”

Zastępca dyrektora argumentował następnie, że konieczne jest uregulowanie wykorzystania aktywów kryptowalutowych w celu powstrzymania arbitrażu regulacyjnego, a wszelkie “nieuczciwej przewagi konkurencyjnej” aktywa krypto można uzyskać dzięki lepszej regulacji. Wyjaśnił:

“Oznacza to rygorystyczne stosowanie środków mających na celu zapobieganie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, wzmocnienie ochrony konsumentów i skuteczne opodatkowanie transakcji kryptowalutowych”

Zasugerował również wydanie cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC), aby “uczynić ich pieniądze bardziej atrakcyjnymi do wykorzystania jako środek rozliczeniowy”. Powiedział, że CBDC może zmniejszyć koszty transakcji dla osób fizycznych i małych firm, a także pozwolić na transakcje na duże odległości.

“Na przykład, mogliby uczynić bank centralny przyjazny dla użytkownika w świecie cyfrowym, wydając własne tokeny cyfrowe w celu uzupełnienia fizycznej gotówki i rezerw bankowych. Taką cyfrową walutę banku centralnego można wymieniać, porównywać w sposób zdecentralizowany, podobnie jak aktywa krypto”

Zasugerował, że banki centralne mogą czerpać korzyści z bazowej technologii aktywów kryptowalutowych, twierdząc, że polityka monetarna może korzystać z technologii, poprawiając prognozy banków centralnych, wykorzystując duże zbiory danych, sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe.

IMF ostro skrytykował kryptowaluty w przeszłości i zasugerowali, że powinny być uregulowane. Na początku tego roku Christine Lagarde stwierdziła, że ​​regulacja kryptowalut jest “nieunikniona” i konieczna na poziomie międzynarodowym, koncentrując się na regulacji “działań” nad “podmiotami”

W marcu Lagarde powiedziała, że ​​rynki krypto muszą być regulowane przez te same prawa, które dotyczą tradycyjnych rynków. Argumentowała, że ​​kryptowaluty mogą zagrozić stabilności tradycyjnych rynków finansowych i że przepisy muszą być opracowane na skalę globalną przez IMF.