Bticoin obecnie nie jest anonimowy. Z punktu widzenia prywatności nie jest to dobre. Użytkownicy mogą nie chcieć, żeby cały świat wiedział, gdzie wydają swoje pieniądze, ile zarabiają i ile posiadają. Tak samo firmy mogą nie chcieć ujawniać szczegółów transakcji swoim konkurentom. Ale istnieją rozwiązania dla podniesienia poziomu prywatności oraz zamienności. Jednym z nich są ostrożne transakcje – wprowadzone w 2014 roku.

 

Aby zwiększyć prywatność (oraz bezpieczeństwo), użytkownicy Bitcoin powinni generować zupełnie nowy adres dla każdej transakcji. Mimo że nie jest to zupełnie bezpieczne rozwiązanie, może utrudnić dostęp do prawdziwych tożsamości, odbiorców i adresatów.
Ale to może również znaczyć, że odbiorca musi dzielić nowy adres Bitcoin z nadawcą za każdym razem, kiedy przeprowadza się transakcję. To może być trochę kłopotliwe, a czasami niemożliwe. I nie jest idealne z punkty widzenia prywatności – jeśli nowe adresy przechodzą przez niezabezpieczony kanał, mogą zostać odkryte.
Ostrożne transakcje, zaproponowane po raz pierwszy w 2014 roku przez dewelopera Bitcoin Core, Petera Todda, zostały zaprojektowane, aby rozwiązać te problem. Korzystają z kilku trików kodowania, w większości bazujących na protokole Diffiego -Hellmana, czyli pozwalają użytkownikom akceptować płatności na adresy niegenerowane lub zupełnie nowe.

 

Tego typu transakcje wymagają od odbiorcy posiadania (niezwiązanej z Bitcoin) pary kluczy: prywatnego i publicznego. Nazwijmy je „ostrożnymi kluczami prywatnymi” oraz „ostrożnymi kluczami publicznymi”. Są one używane na kilka sposobów.
Po pierwsze, w podstawnym użyciu kryptograficznym do kodowania maili. W skrócie: nadawca korzysta z ostrożnego klucza publicznego odbiorcy i używa go do kodowania wiadomości. Odbiorca – i tylko on – jest w stanie odkodować wiadomość przy pomocy klucza prywatnego.
Drugi sposób jest bardziej skomplikowany. Oba klucze w połączeniu tworzą klucz prywatny Bitcoin. On może być wykorzystany do generowania adresu dla Bitcoin. Dlatego ostrożny klucz prywatny połączeniu z kluczami odbiorcy i nadawcy, mogą wygenerować prywatny klucz Bitcoin i adres.
Trzeci trik: ten adres Bitcoin (ale nie odpowiadający mu klucz prywatny) może powstać również od ostrożnych kluczy prywatnych i jednego z ostrożnych kluczy publicznych. Wtedy albo nadawca, albo odbiorca może wygenerować adres Bitcoin na podstawie swojego klucza prywatnego i klucza publicznego drugiej strony.