Pakistan wdraża nowe regulacje dotyczące kryptowaluty w celu poprawy wyników w zwalczaniu przestępczości finansowej

 

01.04.2019

 

Pakistan, który dąży do zmniejszenia postrzeganego poziomu przestępczości, takiej jak pranie pieniędzy i finansowanie terroryzmu, wprowadzi teraz system zezwoleń dla instytucji pieniądza elektronicznego. Według pakistańskiego punktu informacyjnego Dunya News handel kryptowalutami został zakazany w kraju od kwietnia ubiegłego roku.

„Te przepisy pomogą w zwalczaniu prania pieniędzy i finansowania terroryzmu, a także pomogą w regulacji cyfrowej waluty w całym kraju”, ogłosił The Tribune Express.

Posiedzenie związane z wprowadzeniem przepisów odbędzie się w poniedziałek w biurach pakistańskiego banku centralnego, Państwowego Banku Pakistanu, z udziałem federalnego ministra finansów Asada Umara i gubernatora banku Tariqa Bajwy.

Według źródeł posunięcie to było częściowo reakcją na żądania międzynarodowego organu monitorującego grupę zadaniową ds. Finansów (FATF), która wielokrotnie wyrażała obawy dotyczące roli kryptowalut w finansowaniu terroryzmu.

W lutym FATF zauważył ponadto, że Pakistan poczynił niewystarczające postępy w zakresie planu działania na rzecz zwalczania tego zjawiska.

„Biorąc pod uwagę ograniczone postępy w zakresie elementów planu działania, FATF wzywa Pakistan do szybkiego ukończenia planu działania, w szczególności tych z terminami z maja 2019 r.”, Powiedział Reuters.

Tymczasem w ubiegłym tygodniu pakistański regulator finansowy, Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SECP), ogłosił, że podejmuje działania przeciwko dziewięciu firmom oskarżonym o wykorzystywanie kryptowaluty w ramach nielegalnych operacji.

„Takie systemy, oferujące ogromne zyski i zachęty, mogą pozbawić niczego nie podejrzewających odbiorców ich ciężko zarobionych pieniędzy, które padają ofiarą zachęt”

Źródło obrazu: 123rf.com