Zakaz zakupu kryptowalut w Pakistanie okazał się mniej skuteczny niż oczekiwano; bank narodowy (SBP) zakazał bankom komercyjnym i firmom finansowym korzystania z kryptowalut, co oczywiście utrudnia lokalną wymianę, jednak indywidualni handlowcy znajdują alternatywne sposoby kupna i sprzedaży kryptowalut, unikając ostrzeżeń i zakazów

 

14.05.2018

 

Doświadczenia Pakistanu z kryptowalutami to kolejny przykład tego, jak nieskuteczne mogą być władze finansowe, próbując wypełnić próżnię prawną za pomocą środków administracyjnych, które są nie do przyjęcia. Banki centralne często zapominają, że nie są ani parlamentami, ani rządami, a ich próby regulacji nie mogą legalnie zastąpić normalnego procesu prawnego.

Na początku kwietnia SBP wydał okólnik dotyczący “zakazu handlu w wirtualnych walutach”, zaraz po tym, jak zrobił to Reserve Bank of India. W przeciwieństwie do swoich indyjskich kolegów, którzy dali bankom i handlowcom trzy miesiące na spełnienie wymagań, pakistańscy bankierzy centralni narzucili zakaz ze skutkiem natychmiastowym. SBP stwierdziło, że wirtualne waluty i żetony nie są prawnym środkiem płatniczym i przypominają, że żadna osoba ani podmiot nie zostały upoważnione do wydawania, sprzedawania, kupowania lub wymiany takich monet w Pakistanie. Wszystkim bankom, podmiotom zajmującym się mikrofinansowaniem, operatorom systemów płatniczych i dostawcom usług “doradzono, aby powstrzymali się” od handlu w kryptowalutach.

Lokalny rynek nie jest bynajmniej porównywalny z dynamicznym rynkiem krypto w Indiach. Według Danyal Manzar, prezesa pierwszej pakistańskiej giełdy bitcoinowej Urdubit, około 100 różnych monet cyfrowych było sprzedawanych codziennie, przed wprowadzeniem zakazu. Jego platforma transakcyjna postanowiła zamknąć działalność na stałe po wprowadzeniu zakazu. “Decyzja została podjęta w pośpiechu. Czas dany nam na zakończenie usług powinien być dłuższy. Ale szanujemy decyzję SBP”.

Natychmiast po wprowadzeniu zakazu Urdubit ostrzegł swoich klientów, aby wycofali swoje fundusze z giełdy. Miesiąc później niektórzy z jej użytkowników nadal mieli kryptowaluty na swoich kontach na platformie. Manzar uważa, że ​​ci, którzy chcą handlować, będą nadal to robić, ponieważ “wciąż istnieją alternatywne sposoby, które będą nadal wykorzystywane niezależnie od tego, jak ryzykowne są.” Uważa on, że kryptowaluty zakłócą tylko rynek akcji, a nie cały system monetarny. “Około 80 do 85% handlowców z giełd przyszło spróbować swoich sił w wirtualnej walucie” – powiedział.

Niedawno pakistańscy handlarze kryptowalut powiedzieli serwisowi Asia Times, że ruch banku centralnego początkowo spowodował spadek na rynku krypto, ale wolumen obrotu stopniowo wzrastał po odkryciu alternatywnych metod handlu. “Handlowcy zdali sobie sprawę, że SBP nie ma i nie może zakazać kryptowalut w Pakistanie”, powiedział Majid Ali, handlowiec z Lahore. “Bank państwowy zakazał bankom zajmowania się kryptowalutami, więc jeśli nie handlujesz za pośrednictwem banków, możesz nadal posiadać i handlować wirtualną walutą w Pakistanie, która podlega Ministerstwu IT” – wyjaśnił.

Rzeczywiście, jak pokazuje wykres tygodnika Localbitcoins na podstawie danych z Coin Dance, handel zaczął rosnąć po wydaniu okólnika. Osiągnął najwyższy poziom 28 kwietnia, w wysokości ponad 163 milionów rupii pakistańskich, osiągając niemalże najwyższy poziom, jaki był widoczny w okresie od grudnia do stycznia.

Cena pierwszej i jedynej pakistańskiej kryptowaluty Pakcoin, o której wyraźnie wspomniano w zakazie SBP, również wzrosła – o ponad 60% od czasu wprowadzenia zakazu. Założyciel Pakcoin, Abu Shaheer, mówi, że zakaz banku centralnego faktycznie zadziałał na korzyść jego krypto, “pomagając w spopularyzowaniu nazwy Pakcoin [i] zwiększeniu grona zainteresowanych.” Token cyfrowy jest już wykorzystywany do doładowań telefonów komórkowych.

Źródła z Pakistańskiego Ministerstwa Technologii Informacyjnych i Telekomunikacji powiedziały Asia Times, że rząd w Islamabadzie planuje oficjalnie ogłosić delegalizację kryptowaluty w tym kraju. “Przekazaliśmy naszą rekomendację dotyczącą zakazu wszelkich form wirtualnego handlu walutami, a odpowiednie przepisy są w trakcie opracowywania”, powiedział urzędnik państwowy.