Parlament Europejski powiedział ustawodawcom, aby nie zakazywali ani ignorowali kryptowalut, prognozując, że “pozostaną one z nami przez dłuższy czas”

 

02.07.2018

 

Wyzwania na przyszłość – zlecone przez Komisję Gospodarczą i Monetarną zawiera bogate zestawienie oświadczeń wspierające wirtualne waluty (“kryptowaluty”).

Jego publikacja urozmaica szerokie spojrzenie UE na technologię, która nadal obejmuje projekty prawne mające na celu monitorowanie i ograniczanie anonimowości.

“Dzięki ich technologicznym właściwościom ich globalne sieci transakcyjne są względnie bezpieczne, przejrzyste i szybkie” – czytamy w streszczeniu raportu, opisując kryptowaluty jako “współczesną formę prywatnych pieniędzy”

“To daje im dobre perspektywy dalszego rozwoju. Pozostają jednak mało prawdopodobne, aby zakwestionować dominującą pozycję walut państwowych i banków centralnych, zwłaszcza w głównych obszarach walutowych. Podobnie jak w przypadku innych innowacji, wirtualne waluty stanowią wyzwanie dla organów nadzoru finansowego, w szczególności ze względu na ich anonimowość i charakter transgraniczny”

Ponieważ główne media i dotychczasowe dane finansowe nadal nazywają Bitcoina “bańką”, w szczególności w obecnych warunkach cenowych, perspektywa Parlamentu Europejskiego wydaje się godna uwagi.

Oprócz tego, że wierzy w ich długowieczność, raport skierowany jest do osób niepowołanych, bezpośrednio oskarżając ich o bycie “w błędzie”, jeśli uważają, że technologia kryptowalutowa jest z natury nielegalnym aparatem.

“Kryptowaluty reagują na realne zapotrzebowanie rynku i najprawdopodobniej pozostaną z nami przez jakiś czas”.