Szwajcarskie miasto Zug, pomyślnie zakończyło głosowanie oparte na Blockchainie

 

03.07.2018

 

Zug, znany również jako Crypto Valley, ogłosił plany wypróbowania systemu głosowania Blockchain za pomocą systemu cyfrowej identyfikacji miasta (eID), uruchomionego w listopadzie 2017 roku, który pozwala obywatelom głosować na urządzeniach mobilnych.

Dieter Müller, szef działu komunikacji dla miasta Zug, powiedział szwajcarskiej agencji prasowej, że “premiera była sukcesem” i że szczegóły techniczne zostaną przeanalizowane w ciągu najbliższych kilku miesięcy w celu zachowania prywatności oraz tajemnicy głosowania.

Głosowanie na niewielką skalę obejmowało tylko 72 osoby z 240 obywateli mających dostęp do internetowego systemu głosowania, wzięli oni udział w niezobowiązującym głosowaniu od 25 czerwca do 1 lipca.

Szwajcarska agencja informacyjna pisze, że trzy osoby wskazały, że nie jest łatwo głosować cyfrowo, 22 odpowiedziało, że użyłoby Blockchain do zeznań podatkowych lub ankiet, 19 odpowiedziało, że zapłaciłyby opłaty za parking za pomocą swojego cyfrowego ID, a trzy stwierdziły, że będą z niego korzystać do wypożyczania książek bibliotecznych.

Szwajcaria została określona jako “Crypto Nation” ze względu na korzystne przepisy podatkowe i względnie przyjazną regulację dla ofert początkowych ICO. Pod koniec czerwca Dyrektor Finansowy Zug wezwał Szwajcarskie Stowarzyszenie Bankowców do stworzenia grupy roboczej, która pomogłaby firmom związanym z kryptowalutami w otwieraniu rachunków bankowych.