W najnowszym raporcie Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) przeanalizował strony internetowe lub modele biznesowe, które naruszają prawo do własności intelektualnej i które opierają się na Bitcoin i TOR.

 
EUIPO to organizacja, która zarządza znakiem towarowym Unii Europejskiej i pracuje wraz z podobnymi urzędami w państwach członkowskich. Sporządziła ona badanie modeli biznesowych, które aktywnie naruszają prawa do własności intelektualnej.

 
Niedawno opublikowany raport wskazuje na kilka metod i praktyk, poprzez które piraci oraz wspierające ich domeny, korzystają z technologii, które naruszają prawo. Przebadano 25 stron i modeli biznesowych. Są to portale, które zostały zbudowane na podstawie pomysłowości osób naruszających prawo do własności i opracowujących modele biznesowe, które bazują na niezrozumieniu modeli biznesowych e-commerce.

 
Te modele, jak podaje raport, używają nowych technologii, aby czerpać zyski z nielegalnego wykorzystywania własności intelektualnych. Chodzi o technologie takie jak Bictoin i TOR.

 
We fragmencie z raportu czytamy:
“Takie strony coraz częściej opierają się o nowe technologie kodowania jak wyszukiwarka TOR oraz wirtualna waluta Bitcoin, które wykorzystywane są przez naruszających prawo do własności intelektualnej, aby zarabiać pieniądze i ukrywać swoje postępowanie przed władzami.”

 
Większość z przebadanych 25 modeli biznesowych korzysta z technologii TOR, wiele z nich ukrywa się w Darknecie. Bitcoin i inne kryptowaluty (Litecoin lub Anoncoin) są uznawane są powszechny sposób zapłaty na tych stronach, chociaż niektóre z nich faworyzują Bitcoin i oferują specjalne zniżki za płatności tą walutą. Jedna strona TOR posiadająca niemal 85 000 darmowych e-booków proponowała użytkownikom datki, również w Bitcoin.

 
Na liście znajdują się co najmniej trzy portale, które akceptują płatności kartami VISA i MasterCard.
Kryptowaluta jest przedmiotem zaniepokojenia EUIPO z powodu braku dowodów łączących adresy Bitcoin i portfele z konkretnymi osobami. W raporcie wyjaśnia się, czym jest Bitcoin.

 
Waluta ta jako technologia blockchain ledger jest widziana jako „opcja bezpieczeństwa”, która ma zapobiec manipulacjom, ale jednocześnie unika regulacji. Dlatego ciężko jest śledzić drogę pieniędzy.