Ponieważ nowoczesne waluty cyfrowe rozwijają się na całym świecie, wiele rządów szuka sposobów na zrozumienie i wykorzystanie nowej technologii. Innowacje Fintech obiecują poważne zalety, ale mogą również zagrozić walutom fiat, konkurować z nimi i potencjalnie zastąpić je

 

16.03.2018

 

Sprawia to, że banki centralne na świecie znajdują się w trudnej sytuacji, gdy trzeba stworzyć radykalnie nową infrastrukturę finansową i regulacyjną, która mogłaby nadać impetu i pobudzić konkurencję gospodarczą, a jednocześnie nie narażać swoich walut krajowych na zbyt duże ryzyko. Wiele organów regulacyjnych dąży do ustanowienia idealnej równowagi w swoich krajach i jest to żmudne zadanie. Reakcje są różne: niektóre kraje, takie jak Chiny i Korea Południowa, zdecydowały się całkowicie zakazać wstępnych ofert ICO, podczas gdy inne badają nowe możliwości z wielką ciekawością, a nawet, w niektórych przypadkach, z pełną akceptacją.

Po poważnym kryzysie finansowym z 2008 r., nastąpił szybki zwrot. W tym celu jego regulatorzy szybko zabrali się do pracy, opracowując przepisy, które pozwolą młodemu przemysłowi fintech ewoluować i przynieść jego korzyści gospodarcze regionowi. Przywódcy Unii Europejskiej zdali sobie sprawę, że Blockchain doskonale pasuje do ich ideałów przejrzystości informacji i wymiany danych rynkowych, co sprawia, że ​​nowy sektor jest szczególnie pożądany. Parlament Europejski polecił już swojej władzy wykonawczej zbudowanie własnego Blockchainu, a obecnie poszczególne kraje opracowują własne podejście do tworzenia infrastruktury, która będzie zachęcać do nowych inwestycji.

Wśród pierwszych użytkowników i zwolenników są Gibraltar, Niemcy, Szwajcaria i Hiszpania. Niedawno ogłoszono, że hiszpańscy prawodawcy pracują nad stworzeniem najbezpieczniejszej infrastruktury w Europie dla inwestycji typu Blockchain, rozwijając prawodawstwo, które będzie oferować różne zachęty podatkowe, aby zachęcić firmy typu Blockchain do wejścia na rynek lokalny. W rozmowie z Bloombergiem, hiszpański prawodawca Teodoro Garcia Egae powiedział, że rząd stara się przyciągnąć firmy Blockchain skupione na projektach z dziedziny finansów, edukacji i zdrowia. Wskazał również, że istnieją specjalne przepisy w pracach, które uczyniłyby Hiszpanię atrakcyjnym miejscem dla start-upów i dojrzałych firm do posiadania ICO w swojej jurysdykcji.

Podobnie jak niektóre inne kraje europejskie, Szwajcaria decyduje się nie regulować w sposób szczególny kryptowalut. Jego rząd wierzy w ostrożne, optymistyczne i przyjazne podejście, które doprowadziło do powstania kwitnącego środowiska Blockchain, kierowanego przez przyszłościowe instytucje, takie jak Crypto Valley Association – niezależna organizacja non-profit założona przy wsparciu szwajcarskiego rządu dla budowania wiodący na świecie ekosystem technologii Blockchain. Do Stowarzyszenia dołączyli już tacy międzynarodowi giganci jak KPMG, PwC, UBS i Thomson Reuters.

Według jednego z członków Stowarzyszenia Krypto Valley Yury Morozov, założyciela CEO firmy BubbleTone, pierwszego Blockchainu dla branży telekomunikacyjnej, “Wierzymy, że Stowarzyszenie wykonuje niezwykle ważną pracę pomagając firmom, włączają nowe technologie Blockchain do szwajcarskiej gospodarki i infrastruktury, a my chcemy udzielać naszej ekspertyzy ogólnie w Blockchain, a także telekomunikacji, aby pomóc w przejściu do najlepszych rozwiązań w branży”

Biorąc to pod uwagę, nie wszyscy są gotowi, by przejść na europejską modę. Wybierając miejsce rejestracji swojej firmy, specjaliści i doradcy Native Video Box (NVB) przeanalizowali szereg opcji. Zespół NVB ma rozległe doświadczenie w pracy w Rosji i USA, ale te pierwsze zostały skreślone z listy. “Wszystkie czynniki wskazują na zbliżającą się pełną regulację kryptowalut”, mówi założyciel i dyrektor generalny NVB Alexander Shishow. “Zdarzały się już przypadki, w których tokeny wielostronnych ICO były uznawane za zabezpieczenia, a ICO zostały zamknięte przez sądy” Rosja, przeciwnie, jest jeszcze daleko od stworzenia czegoś, co przypomina spójne ramy prawne. Rozważając Europę, projekt dotyczył zarówno Wielkiej Brytanii, jak i Szwajcarii. Zostali oni ostrzeżeni przed Wielką Brytanią przez pogłoski o usunięciu anonimowości handlowców kryptowalutowych. Szwajcaria zapewniała bliższe spojrzenie, ale ostatecznie została również odrzucona. Powód: ogólne rozporządzenie o ochronie danych (GDPR). “Wierzymy w zdrowy rozsądek Szwajcarów, ale ta regulacja to bomba zegarowa” – stwierdza Shishow. “W końcu zdecydowaliśmy się na stary tryb gotowości, offshore. Wybraliśmy Seszele ze sprzyjającym klimatem biznesowym. Zawsze możemy przenieść się z Seszeli w późniejszym terminie, ale odwrotnie, może to być trudne ” – podsumował Shishow.

Jeden z najbardziej zagorzałych i wpływowych kibiców Blockchain Keith Teare, założyciel i lider w kilkunastu sukcesach w Dolinie Krzemowej i międzynarodowych projektach, w tym Techcrunch, oraz doradca kilku poprzednich i obecnych ICO, w tym ostatnio zakończonej sprzedaży tokenów Crypterium, jest niezwykle jednak entuzjastycznie nastawieni do wysiłków Szwajcarii: “Jasna, przejrzysta i niezawodna infrastruktura do wstępnej oferty ICO jest bardzo potrzebna: ICO to świetny sposób na to, aby nowe i istniejące firmy wprowadziły na rynek swoje innowacyjne produkty i usługi, rząd Szwajcarii chce uczynić to ważne narzędzie łatwo dostępnym dla firm zaawansowanych technologicznie.”

Nastroje Teare są odzwierciedlone przez jego współpracownika Nicka Evdokimova, doradcę i współzałożyciela wielu udanych projektów Blockchain, w tym ICOBox, wiodącego na świecie dostawcy rozwiązań SaaS ICO, który powiedział: “Takie sponsorowane przez rząd inicjatywy są nieocenione: są jednym z najpotężniejszy sposobów na zdobycie przez kraj niekwestionowanej przewagi konkurencyjnej na globalnym rynku – i robi to sprawnie bez wydawania zbyt dużych pieniędzy.”

Z uwagi na to, że kapitalizacja rynku kryptowalut osiągnie w najbliższej przyszłości setki miliardów, regulatorzy na całym świecie sygnalizują, że są zainteresowani nową branżą, nawet jeśli są nieco ostrożni.