Kontrowersyjny hard fork Bitcoina, SegWit2x, będzie, zgodnie z oficjalną informacją, kontynuowany 28 grudnia

 

 

 

27.12.2017

Projekt SegWit2x, który spowodował miesiące debaty i konfliktów wewnątrz społeczności Bitcoin przed jego anulowaniem w ostatniej chwili w listopadzie, teraz powraca wraz powstaniem po bloku 501451.

Założyciel projektu i główny projektodawca, Jaap Terlouw, oświadczył na swojej stronie, że fork ma zająć się kwestiami “prędkości i prowizji transakcji w sieci Bitcoin”, dodając, że obecnie Bitcoin jest “prawie niemożliwy do użycia jako środek płatniczy”.

Potwierdzenie, że hard fork faktycznie się odbędzie, jest ujęte zarówno w planie działania na stronie projektu, jak i w bezpośrednim cytacie Terlouw:

Nasz zespół wykona hard fork Bitcoina, który został zaplanowany na połowę listopada.

Założyciel obiecał również, że oprócz powszechnej praktyki kredytowania posiadaczy BTC równoważnymi saldami nowej waluty (B2X), otrzymają oni również “proporcjonalną liczbę Bitcoinów Satoshi’ego Nakamoto, jako nagrodę za ich zaangażowanie w rozwój”.

Łącznie osiem giełd jest wymienionych jako oficjalni zwolennicy forka. Roadmap projektu obejmuje takie funkcje, jak obsługa sieci Lightning Network, inteligentne kontrakty i ostatecznie anonimowe transakcje.

Najnowsze wcielenie SegWit2x do tej pory otrzymało stosunkowo niewielkie poparcie. Jednak kopię oświadczeń ze strony internetowej widać na jednej konkretnej giełdzie, HitBTC. Mówiąc o istniejących kontraktach terminowych SegWit2x, Terlouw jest cytowany na stronie:

W tym samym czasie handel futures [SegWit2x] był prowadzony na niektórych giełdach przez długi czas. HitBTC jest wśród nich.

Kiedy projekt ogłosił powrót 19 grudnia, ceny kontraktów terminowych na jednostki B2X wzrosły z poziomu poniżej 200 USD do prawie 600 USD, trend ten utrzymał się na stałym poziomie przed wprowadzeniem na rynek.