Niezmiennie, coroczne spotkanie The Berkshire Hathaway – legendarnego, amerykańskiego holdingu Warrena Buffetta – przyciąga gigantyczne tłumy chętne wysłuchania, co legenda inwestycji ma do powiedzenia

 

 

 

W tym roku Buffett zapewnił między innymi, że jego firma będzie funkcjonować nawet po jego śmierci, a także odniósł się do kilku ze swoich największych błędów. To właśnie ta druga część stała się pożywką dla wielu nagłówkach w amerykańskiej prasie – Buffett przyznał, że nie podszedł we właściwy sposób do technologii. Zdecydował się on na kupno zbyt wielu akcji IBM przy niewystarczającej liczbie akcji Amazona i Google. Mimo gigantycznego sukcesu, Buffett jest człowiekiem ze starej generacji. Aktualnie, połowa najbogatszych ludzi świata zbiła swój majątek na technologii.

 
Obecne trendy finansowe na świecie są następujące: Euro po wyborach prezydenckich we Francji rośnie wraz z japońskim indeksem Nikkei 225, złoto i jen spadają, a zmiany dotknęły także ropę naftową, która w piątkowy poranek osiągnęła niż na poziomie 43$ za baryłkę, później jednak wracając do swoich standardowych wartości.

 
Przechodząc już do kryptowalut, ważnym wydarzeniem był atak DDoS na giełdę Kraken, całe szczęście nie wpłynął on jednak na zbyt wiele kryptowalut. Pomimo tego wydarzenia ogólny stan kryptowalut się poprawia i łączna kapitalizacja rynkowa wszystkich z nich przekroczyła już 50 miliardów dolarów. W czwartek 4 maja zaobserwowano wzrosty w wysokości miliarda dziennie przez 10 kolejnych dni i od tamtego czasu potrafił on przyjąć nawet wartości w okolicy 3 miliardów dolarów w ciągu 24 godzin.

 
Skąd wzięły się takie wzrosty? Nie trudno to wyjaśnić. Ludzie coraz częściej dostrzegają, że ekonomia będzie opierać się w jeszcze większym stopniu na technologii, co doskonale odzwierciedla wspomniane źródło dochodów najbogatszej setki ludzi świata. Aktualnie funkcjonujący system bankowy jest przedawniony –  przelewy muszą czasami trwać dni, a my jesteśmy zmuszeni do pamiętania o zabraniu portfela i karty kredytowej przy wyjściu z domu? Pamiętajmy jednak, że po świecie kręci się około kwadryliona dolarów. Jeśli Blockchain i Bitcoin są przyszłością świata, 50 miliardów to zdecydowanie za mało, aby mieć znaczenie.

10.05.2017