Wielu ludzi uważa, że prywatne blockchain, które udostępniane są przez firmy, są niepotrzebne i argumentują, że należy korzystać z pośredników.

Jeszcze inni twierdzą, że prywatne blockchain w rzeczywistości nie mogą być traktowane jako technologia blockchain, ale raczej jako technologia ledger. Ponadto uważa się, że prywatne blockchains mogą dostarczyć rozwiązań dla wielu przedsiębiorstw z branży finansów, których nie podsuwa Bitcoin, np. zapobieganie praniu brudnych pieniędzy.

Bitcoin Magazine rozmawiał z kilkoma znawcami blockchain na temat używania prywatnych blockchain.

Jeff Garzik, współzałożyciel Bloq:

W Blog czujemy, że trzeba budować i wspierać oprogramowanie, które działa w oparciu o publiczne i prywatne blockchains. To łączy użytkownika prywatnego i publicznego, deweloperów i nowe aplikacje.”

Brian Hoffman, założyciel OpenBazaar:

Muszę zacząć od tego, że nie mamy dużego doświadczenia z publicznym blockchain, ale uważam, że te prywatne nie dodadzą wartości i nie jestem pewien, czy zaistnieje potrzeba dla ich użycia.”

Dan Wasyluk, Syscoin menadżer zespołu: 

“Prywatne blockchains to możliwości dla biznesu, kiedy rozchodzi się o podniesienie zaufania oraz uczynienie prywatnych procesów bardziej transparentnymi. Przy wynalezieniu smart contract, ta technologia może zastąpić wiele scentralizowanych firm.

Max Kordek, dyrektor Lisk:

“Widzę kilka zastosowań dla prywatnych blockchain, więc są one potrzebne. Instytucje tradycyjne nie zrezygnują zupełnie z publicznych blockchains z dnia na dzień. Dlatego te prywatne są krokiem w przyszłość kodowania. Największymi zaletami prywatnych blockchains, w porównaniu ze scentralizowanymi bazami danych, jest możliwość sprawdzenia i łatwa identyfikacja. Nikt nie może sfałszować danych, a błędy dają się szybko wyśledzić. Jest to zatem, szybsze, łatwiejsze i zgodne z polityką prywatności firmy.”

Patrick Dugan, członek zarządu Omni

Prywatne blockchains poprawiają wydajność instytucji finansowych w procesach wspomagających ich działalność. To, w jaki sposób pomagają w identyfikacji, powinno stanowić element publicznych blockchains.”

Ryan Charles, założyciel Yours.Network:

Prywatne blockchains są bardzo ważne dla rozwiązania problemów z efektywnością, bezpieczeństwem oraz oszustwami, z którymi borykają się instytucje finansowe.Te blockchains nie zrewolucjonizują systemu finansowego, ponieważ to te publiczne wpłyną na pracę systemów finansowych.