Prezydent Uzbekistanu podpisał dekret o rozwoju i integracji technologii Blockchain oraz wydobycia  kryptowalut w celu modernizacji systemu administracji państwowej i rozwoju ekonomiki cyfrowej w kraju

 

05.07.2018

 

Prezydent Shavkat Mirziyoyev podpisał 3 lipca dekret “O środkach rozwoju cyfrowej ekonomii w Republice Uzbekistanu”

Dokument opisuje Blockchain, sztuczną inteligencję (AI), superkomputery i działania związane z kryptowalutami jako kluczowe trendy rozwojowe w cyfrowej ekonomii na całym świecie. Dekret wzywa do stworzenia warunków do wprowadzenia “ekonomii cyfrowej” w Uzbekistanie.

Zgodnie z rozporządzeniem, Urząd ds. Zarządzania Projektami i Ministerstwo Rozwoju Technologii Informacyjnych i Komunikacji są wyznaczone do zaprojektowania i wdrożenia programu dotyczącego rozwoju Blockchain od 2018 do 2020r.

Począwszy od 1 stycznia 2021, Blockchain podobno zostanie włączony do działania agencji rządowych w celu weryfikacji informacji identyfikujących, w systemach zarządzania korporacyjnego oraz w rozliczaniu transakcji. Podmioty, które chcą prowadzić interesy w zakresie kryptowalut, w tym operacje wymiany krypto-giełdowej, będą musiały nabyć specjalne licencje. Dekret odnosi się do ograniczonego reżimu podatkowego dotyczącego kryptowalut:

“Obrót kryptowalutami regulują specjalne regulacje prawne. Operacje związane z tymi obrotami nie podlegają opodatkowaniu, a otrzymane przychody nie są uwzględniane w podstawie opodatkowania”

W lutym Uzbekistan ogłosił, że opublikuje swoje plany uregulowania Blockchaina i kryptowaluty we wrześniu 2018 r., a “centrum umiejętności Blockchain” zacznie działać w lipcu. Centrum podobno sformułuje warunki korzystania z potencjału Blockchaina, podnosząc umiejętności zawodowe i wspierając rodzimych programistów w jego wykorzystaniu”

Wiosną tego roku inny kraj środkowoazjatycki, Kirgistan, wydał plany digitalizacji zapisów patentowych i utworzył bazę danych opartą na Blockchainie dla Urzędu Patentowego Republiki Kirgistanu (KirgistanPatent) z pomocą rosyjskiego Krajowego Centrum Koordynacji Transakcji Własności Intelektualnej (IPChain).