Blockchain może pozwolić na stworzenie gospodarki bez granic, powiedział profesor Silvio Micali z Massachusetts Institute of Technology (MIT)

 

22.01.2019

 

Micali przedstawił trzy główne cechy systemów Blockchain, które muszą działać jednocześnie, aby umożliwić bardziej integracyjną i bezgraniczną ekonomię – bezpieczeństwo, decentralizację i skalowalność. Według profesora inżynierii, do niedawna tylko dwie z tych trzech podstawowych właściwości można było osiągnąć jednocześnie.

Na pytanie dotyczące przede wszystkim skalowalności Micali podkreślił, że zdecentralizowany system naprawdę potrzebuje najwyższej technologii, aby zapewnić taki sam poziom uczestnictwa i pewności, jakimi cieszą się scentralizowane systemy.

Pytany o naruszenia bezpieczeństwa w systemach Blockchain, Micali stwierdził, że scentralizowane systemy są znacznie bardziej narażone na próby włamania, wskazując na częstotliwość naruszeń bezpieczeństwa i prywatności, które mają miejsce w scentralizowanych instytucjach różnego rodzaju.

Profesor wyraził optymizm co do Blockchain pod względem bezpieczeństwa, zwracając uwagę na poziom bezpieczeństwa wbudowany w koncepcję systemu pozbawionego zaufania:

Tylko prawdziwie zdecentralizowany system, w którym władza jest tak rozpowszechniona, że ​​praktycznie niemożliwe jest zaatakowanie wszystkich użytkowników i kiedy nie trzeba ufać temu lub konkretnemu węzłowi, przyniesie rzeczywiście bezpieczeństwo, którego naprawdę potrzebujemy i na które zasługujemy.

Źródło obrazu: 123rf.com