Zespół programistów odpowiedzialny za Ethereum rozważa możliwe zmiany w planowanym wprowadzaniu nowych ulepszeń technologii

 

17.06.2018

 

Odnosząc się do plotek, że takie plany są obecnie analizowane, twórca Ethereum Vitalik Buterin powiedział podczas piątkowego spotkania twórców platformy open-source, że zespół może starać się zmienić kolejność, w której Casper i sharding, być może jego dwie najbardziej oczekiwane aktualizacje, są aktywowane.

Zamiast wydawać shardng i Casper osobno, Buterin powiedział, że nowe postępy w badaniach mogą umożliwić jednoczesną aktywację obu ulepszeń. (Pomysł polega na tym, że Casper może zostać wydany na zasadzie sidechain lub shard, a nie jako inteligentny kontrakt, jak wcześniej proponowano).

“To zasadnicza zmiana kroków pośrednich w planie działania, ale nie ostateczny produkt” – powiedział Buterin.

Sharding, ogłoszony przez Buterina w kwietniu 2018 roku, jest metodą zwiększania liczby transakcji, które może przetwarzać Blockchain. Idea shardingu polega na tym, że węzły przechowują tylko część rozproszonego rejestru, ale każdy element shardingu, tj. węzeł, może polegać na informacjach innych. Casper, długo planowany algorytm konsensusu PoS, ma być bardziej energooszczędny i egalitarny niż obecny system PoW. W ten sposób Buterin podkreślił, że gdyby zostały wprowadzone, obie technologie połączyłyby się w celu stworzenia wersji protokołu, która mogłaby być o wiele bardziej wydajniejsza.

Buterin powiedział:

Ten projekt może zasadniczo być skalowany do teoretycznego maksimum.

Aktualna wersja Caspera (Casper FFG) jest testowana w formie inteligentnego kontraktu, nazwanego EIP 1011, na klientach oprogramowania Ethereum. Jednak w wyniku dzisiejszego spotkania te testy mogą zostać zakończone na korzyść nowego projektu.

“Jako ktoś, kto nad tym pracował, potrzebowałem chwili, aby się z tym pogodzić, ale rozumiem to i sądzę, że ta zmiana doprowadzi nas tam gdzie chcemy być prędzej niż później” – autor EIP 1011 Danny Ryan powiedział na spotkaniu.