Wspólny raport Centrum ds. sankcji i nielegalnego finansowania oraz firmy Elliptic, wskazał, że pranie brudnych pieniędzy i nielegalna działalność narkotykowa za pomocą kryptowalut jest wysoce scentralizowanym procesem

 

 

 

16.01.2018

Autorzy raportu, Yaya Fanusi i Tom Robinson, wskazują, że wiele bitcoinów jest “pranych” przez “miksery”, mówiąc:

Miksery konsekwentnie przetwarzają około jednej czwartej nielegalnie wykorzystywanych bitcoinów rocznie. Proporcja przepłukanej wymiany i hazardu jest w przybliżeniu stała (66 do 72 procent). Warto zauważyć, że giełdy Bitcoin przetwarzały 45 procent pranych Bitcoinów, ale ponieważ otrzymywały znacznie większe ilości, znacznie niższy odsetek ich działalności jest nielegalny.

W raporcie wskazano również, że ogromna większość tych mikserów i programów do prania pieniędzy ma miejsce tylko w trzech lokalizacjach. W rzeczywistości raport wskazuje, że “97 procent wolumenu w swoich kategoriach i 50 procent ogólnej wielkości” jest przetwarzane przez kilka witryn.

Metropolitan Bank niedawno wstrzymał przelewy na kryptowaluty, ze względu na rosnące ryzyko prania pieniędzy i innych nielegalnych działań prowadzonych przez niektórych użytkowników Bitcoinów. W tym samym czasie Chiny dążyły do ​​zamknięcia “podobnych do giełd” witryn z Bitcoinami, wierząc, że większe znaczenie mają regulacje i kontrola.