Prezydent Rosji Władimir Putin wydał niejednoznaczny, ale przede wszystkim negatywny komentarz na temat rosyjskiego wydania własnej kryptowaluty

 

08.06.2018

 

Podczas dzisiejszej sesji na żywo z prezydentem, znanej jako “Direct Line”, rosyjski bloger Artem Khokholikov zadał prezydentowi trzy pytania dotyczące kryptowaluty:

“Czy Rosja ma własną kryptowalutę? Czy będzie kontrolowana przez rząd? Czy sądzisz, że w najbliższej przyszłości kryptowaluta całkowicie zastąpi nasze zwykłe, standardowe pieniądze?”

Putin odpowiedział, wyjaśniając, że Rosja nie może mieć własnej kryptowaluty, ponieważ kryptowaluta “z definicji” nie może być własnością państwa scentralizowanego, ponieważ “wykracza poza granice”. Putin wtedy poruszył “tak zwane wydobycie”, zauważając, że Rosja nie reguluje tej strefy, ale “traktuje ją bardzo ostrożnie”

W odniesieniu do kryptowaluty jako formy płatności, takiej jak pieniądze, Putin zauważył, że chociaż eksperci twierdzą, że Japonia częściowo przyjęła krypto jako zapłatę, “nie działa w innych krajach”, określając:

“Relacja Centralnego Banku Federacji Rosyjskiej do kryptowaluty jest taka, że uważa ona kryptowalutę za środek płatniczy ani za rezerwę wartości. Kryptowaluta nie jest wspierana przez nic. Należy ostrożnie podchodzić do tej nowej technologii ”

Putin dodał, że Rosja musi mieć oko na to “zjawisko rozwijające się w świecie”, aby określić, w jaki sposób Rosja może “uczestniczyć w tym procesie”

Dodał, że Rosja musi również przyjrzeć się temu “jak można z niej korzystać, aby uniknąć jakichkolwiek ograniczeń w dziedzinie międzynarodowej działalności finansowej”, być może zawoalowanym odniesieniem do potencjalnego wykorzystania kryptowaluty, aby uniknąć zachodnich sankcji nałożonych obecnie na kraj.

To szesnasta “bezpośrednia linia” Putina, coroczna impreza na żywo w telewizji, która pozwala rosyjskiej publiczności zadawać prezydentowi pytania, o których wiadomo, że są kuratorami z wyprzedzeniem, aby zająć się konkretnymi kwestiami w rosyjskiej polityce wewnętrznej i zagranicznej. Fakt, że kryptowaluta pojawił się w dzisiejszym wydarzeniu, prawdopodobnie sygnalizuje, że będzie tematem aktywniej zajmowanym w polityce w najbliższej przyszłości.

Jeśli chodzi o kryptowalutę wydaną przez rząd, podmioty państwowe i prywatne w Rosji omawiały podobno pomysł wypuszczenia “CryptoRuble” lub “BitRuble” od 2015 r. W styczniu tego roku próbne uruchomienie kryptowaluty wydawanej przez państwo było ustalono na połowę 2019 r. Na początku stycznia doradca ekonomiczny Putina powiedział, że CryptoRuble może pomóc złagodzić presję sankcji finansowych.

Pod koniec maja rosyjska Duma Państwowa niemal jednomyślnie zatwierdziła pierwsze z trzech odczytów ważnego rosyjskiego krypto i ustawy związanej z Blockchainem “O cyfrowych aktywach finansowych”. Ostateczna wersja projektu ustawy, która skutecznie ureguluje całą branżę w kraju, ma zostać uchwalona do 1 lipca.