Ekonomiczny “car” izraelski Avi Simhon dowiódł, że Bitcoin jest samoistnie nieefektywny, przewidując, że kryptowaluta zniknie

 

09.01.2018

 

Simhon – szef Narodowej Rady Gospodarczej i starszy doradca ds. Polityki gospodarczej premiera kraju przedstawił swoje uwagi podczas szczytu Izrael Bitcoin na Uniwersytecie w Tel Awiwie.

Simhon argumentował, że wydawanie Bitcoinów w skali krajowej lub globalnej kosztowałoby “miliardy dolarów rzeczywistych kosztów energii”, w przeciwieństwie do istniejącego stanu rzeczy, w którym drukowane pieniądze są bardzo tanie.

Zwracając uwagę, że owe organy ustawodawcze na całym świecie debatowały nad tym, czy klasyfikować Bitcoina jako składnik aktywów lub walutę, argumentował on, że jego nieefektywność jako waluty czyni z niego kategorycznie spekulacyjny składnik aktywów.

Pomimo silnego sceptycyzmu wobec Bitcoina, Simhon zgłębił jednak hipotezę, że niektóre formy emisji cyfrowej waluty mogą być akceptowane przez rządy krajowe.

Zasugerował, że niektóre rządy mogą chcieć utracić zyski, które czerpią z praktycznie bezcennej emisji w walucie pieniądza, jeśli uznanją, że przejście na waluty cyfrowe jest bardziej wydajne dla systemu bankowego.

Twierdził on, że decyzja ta zostałaby podjęta ze względu na większe dobro, wynikającą z uznania przez państwo ogólnych korzyści gospodarczych, jakie mogą przynieść cyfrowe pieniądze.

“Wciąż jestem przekonany, że pieniądze, jakie znamy, ulegną zmianie” ale jasno pokazał, że przejście na waluty cyfrowe nie będzie spowodowane zdecentralizowanym, anonimowym modelem Bitcoina typu peer-to-peer, ale raczej walutą cyfrową wspieraną przez bank centralny (CBDC).

Simhon zauważył, że Bank Izraela, bank centralny tego kraju, zbadał, czy kontynuować emisję cyfrowych szekli – krajowej waluty Izraela i odrzucił ją. Podkreślając, że “nie był pewien, czy to dobra decyzja”, Simhon twierdził również, że dobrym argumentem za odrzuceniem banku centralnego było to, że żaden inny kraj jeszcze tego nie zrobił.

W związku z tym ekonomista przekonywał, że jeśli odniesie sukces, istniejący szwajcarski pilot cyfrowej waluty będzie punktem zwrotnym dla potencjalnego przejścia CBDC na całym świecie.

Wreszcie Simhon przewidział, że rządy będą stanowczo przeciwstawiać się anonimowym walutom cyfrowym, powołując się na obawy dotyczące ich implikacji w zakresie potencjalnego finansowania terroryzmu.

Jak donosi w listopadzie ubiegłego roku dyrektor zarządzający Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Christine Lagarde wezwała społeczność międzynarodową do “rozważenia” poparcia dla cyfrowych walut emitowanych przez banki centralne, pozostając jednocześnie sceptycznie nastawionym do kryptowalut i aktywów, które nie są wspierane przez rząd.

Źródło obrazu: 123rf.com