Rosyjska spółka zależna Raiffeisen Bank International nawiązała współpracę z lokalnym państwowym gigantem naftowym Gazpromem Neftem, który wydał gwarancję bankową na Blockchain

 

14.11.2018

 

Według Kommersanta gwarancja bankowa została wydana na przeprowadzenie transakcji finansowania handlu z udziałem czterech stron: Raiffeisen, Gazprom Neft, białoruskiej firmy Mozyr Oil Refinery, Priorbank Białorusi. Raiffeisen działał jako bank doradczy dla rosyjskiej spółki naftowej, podczas gdy Priorbank Białorusi, który jest częścią grupy bankowej Raiffeisen, wystawił gwarancję bankową dla transakcji za pośrednictwem Blockchainu.

Zastosowany system został podobno opracowany przez Raiffeisen, na podstawie Blockchaina R-Chain, który został wydany w 2017 roku.

“W transakcji uczestniczyły cztery węzły, czyli wszystkie strony były w pełni połączone z platformą”

Zwykle banki wydałyby gwarancję za pośrednictwem swojego wewnętrznego systemu, powiadamiając klienta dopiero po tym, jak twierdzi Iwasowa. Jednak korzystanie z Blockchaina umożliwia podobno wszystkim uczestnikom dostęp do dokumentów jednocześnie, umożliwiając sfinalizowanie transakcji zaraz po dokonaniu płatności, skracając czas przetwarzania.

Raiffeisen już wcześniej testował Blockchaina, emitując elektroniczny kredyt hipoteczny za pomocą lokalnej platformy Blockchain Masterchain – rosyjskiej platformy międzybankowej stworzonej przez głównych graczy rynkowych w celu przesyłania cennych danych za pośrednictwem zdecentralizowanej sieci. Bank ujawnił następnie plany połączenia Rosreestr, rosyjskiej agencji państwowej, która zbiera dane o nieruchomościach, w celu usprawnienia emisji e-kredytów hipotecznych.

Źródło obrazu: 123rf.com