Kryptowaluty nie będą kwestionować siły ekonomicznej banków centralnych, powiedział w ubiegłym tygodniu Parlament Europejski

 

02.07.2018

 

W najnowszym raporcie na temat dialogu walutowego, opublikowanym 26 czerwca, Komisja Gospodarcza i Monetarna Parlamentu Europejskiego stwierdziła, że ​​podczas gdy kryptowaluty sprawiają, że transakcje finansowe są “względnie bezpieczne, przejrzyste i szybkie”, nie stanowią zagrożenia dla walut państwowych na całym świecie.

Analiza przeprowadzona przez Centrum Badań Społeczno-Ekonomicznych, instytutu badawczego z siedzibą w Warszawie, uznało po raz pierwszy pozytywne zmiany, jakie kryptowaluty wprowadziły do ​​transakcji finansowych, zauważając, że obecnie “są używane globalnie, bez względu na granice państwowe”

Kryptowaluty reagują na realny popyt na rynku – twierdzą autorzy raportu i będą mogly stać się pełnoprawnymi prywatnymi pieniędzmi, a nawet stałym elementem globalnej gospodarki.

Jednak naukowcy stwierdzili, że kryptowaluty nie będą zagrażać bankom centralnym i suwerennym walutom oraz likwidować istniejące struktury monetarne, zwłaszcza w krajach, w których ich suwerenne waluty są szeroko rozpowszechnione.

Obecnie, zgodnie z analizą, łączna wartość wszystkich kryptowalut krążących na rynku znacznie zawyżała wartość głównych walut państwowych w obiegu.

Ale istnieje kilka wyjątków. W raporcie przytoczono niekontrolowaną inflację w Wenezueli i zauważono, że w znacznie mniejszych jurysdykcjach monetarnych, kryptowaluty mogą oferować alternatywę dla niestabilnej waluty.

Ponadto analiza sugeruje, że organy nadzoru finansowego powinny traktować kryptowaluty jako “wszelkie inne transakcje lub instrumenty finansowe”, biorąc pod uwagę potencjalne ryzyko związane z transakcjami wykorzystującymi kryptowaluty, w tym pranie pieniędzy, uchylanie się od opodatkowania i finansowanie nielegalnej działalności.