Bank Centralny Rosji chce ustanowić roczny limit dla tzw. „Niewykwalifikowanych inwestorów”, którzy chcą kupić aktywa cyfrowe

 

13.03.2019

 

Zgodnie z dokumentami uzyskanymi przez RBC bank chce zmienić obecny projekt ustawy kryptowalutowej o nazwie „On Digital Financial Assets”, który niedawno przeszedł drugi z trzech czytań w rosyjskim parlamencie, Dumie Państwowej.

Dokument banku centralnego zaleca zrównanie limitów inwestorskich z limitami określonymi w projekcie ustawy o finansowaniu społecznościowym, który jest również analizowany przez rosyjski parlament. Szef komitetu Dumy Państwowej ds. Rynków finansowych Anatolij Aksakow powiedział RBC, że próg zostanie prawdopodobnie ustalony na około 600 tys., rubli (około 9 tys., dolarów) rocznie – tyle samo, co roczny limit inwestycji w projekty finansowania społecznościowego.

Jeśli parlament przekaże projekt ustawy z obecnymi zaleceniami banku centralnego, niewykwalifikowani inwestorzy nadal będą mogli kupować i udostępniać aktywa cyfrowe, które zostały wydane w kraju, wynika z raportu. Ponadto inwestorzy będą mogli sprzedawać lub kupować takie tokeny bez pośredników.

Bank Centralny Rosji uważa inwestora za „niekwalifikowanego”, jeśli ma mniej niż jeden rok doświadczenia inwestycyjnego. Aby zostać uznanym za inwestora kwalifikowanego, należy uzyskać certyfikat kwalifikacyjny – biorąc pod uwagę, że spełniają minimalne wymagania dotyczące indywidualnego czasu inwestycji lub mają co najmniej dwa lata doświadczenia zawodowego w firmie, którą państwo uznaje za inwestora kwalifikowanego.

Podobnie jak w przypadku RBC, rząd chce również ustanowić wymogi dla pośredników finansowych zaangażowanych w handel aktywami krypto. Zgodnie z aktualną wersją projektu banki, depozytariusze i giełdy będą zobowiązane do śledzenia wszystkich transakcji krypto i ujawniania kwot, które w razie potrzeby są przedmiotem obrotu przez niekwalifikowanych inwestorów innym kontrahentom, instytucjom lub organom rządowym.

Projekt „O cyfrowych aktywach finansowych”, który początkowo został zatwierdzony w pierwszym czytaniu przez Dumę Państwową w maju, wywołał poważną dyskusję w rosyjskim dyskursie prawnym. Jego drugie czytanie było wielokrotnie odkładane przez ustawodawców.

W lutym prezydent Rosji Władimir Putin wyznaczył termin przyjęcia przez rząd regulacji dotyczących sektora aktywów cyfrowych, wzywając posłów do przyjęcia ustawy podczas wiosennej sesji w 2019 roku.

Ostatnio Aksakow powiedział rosyjskiej agencji informacyjnej RNS, że rachunek krypto osiągnie ostatnie etapy, zanim zostanie wprowadzony do prawa. Przewodniczący komitetu finansowego oczekuje, że projekt ustawy zostanie przyjęty do końca marca.

Źródło obrazu: 123rf.com