Rosyjski Federalny Urząd ds. Monitoringu Finansowego zamówił narzędzie analityczne do śledzenia transakcji kryptowalutowych, szczególnie Bitcoina

 

30.08.2018

 

Do końca 2018 r., nowy wniosek zostanie włączony do skróconego systemu monitorowania organizacji, której głównym domniemanym celem jest stawienie czoła oszustwom i zapobieganie finansowaniu terroryzmu. Oczekuje się, że narzędzie zjednoczy fragmentaryczne informacje na temat oszustw i będzie wiązało różne przypadki.

Rosja chce śledzić krypto

Zwycięzcą kontraktu rządowego na opracowanie takiego programu monitorowania był Moskiewski Instytut Bezpieczeństwa i Analiz Informacyjnych (SPI). SPI wcześniej opracowało oprogramowanie iRule, które było szeroko stosowane przez samą usługę monitorowania, jak również przez rosyjskie siły bezpieczeństwa i firmy ubezpieczeniowe.

Według dokumentów publicznych, kontrakt wart jest 195,5 milionów rubli (około 2,9 miliona dolarów) i opisuje technologię, która pozwoliłaby śledzić użytkownika portfela cyfrowego. Narzędzie może znaleźć imię i nazwisko konkretnej osoby, numer konta bankowego, numer karty kredytowej i numer telefonu komórkowego, a także numer portfela elektronicznego. Będzie również zawierał dane dotyczące transakcji kryptowalutowych.

Federalna Służba Monitoringu Finansów od dawna zajmuje krytyczne stanowisko wobec kryptowalut. W komunikacie prasowym z 2014 r., regulator stwierdził, że samo wykorzystanie pieniędzy cyfrowych może być podstawą do uznania transakcji za nielegalną.

Były doradca Vladimira Putina, który jest znany ze swojego twardego podejścia do blokowania aplikacji telegramowej w Rosji, wyjaśnił stanowisko rządu w sprawie kryptowaluty:

“Ze względu na anonimowość i brak możliwości znalezienia źródeł transakcji, kryptowaluty są wykorzystywane w szarej strefie. Na przykład w Darkweb można kupić broń, narkotyki lub brutalne filmy wideo. Prawodawcy w wielu krajach obawiają się tego zjawiska, co zostało potwierdzone przez analizę, którą przeprowadziliśmy w imieniu prezydenta Władimira Putina”

W maju komitet ds. Prac legislacyjnych rosyjskiej Dumy Państwowej ogłosił, że poprze w pierwszym czytaniu inicjatywę, która ustanowi normy dla gospodarki cyfrowej, w tym w jaki sposób obywatele mogą wchodzić w interakcje z kryptowalutą.