Rosja dynamicznie dostosowuje przepisy prawne do podniesienia wydajności działania branży w kraju

 

11.06.2017

 

Od spotkania V. Putina z twórcą Ethereum Rosja dynamicznie postępuje w kierunku unowocześnienia gospodarki.  Rosyjskie Ministerstwo Finansów ogłosiło zamiar wprowadzenia ustawy odnoszącej się do regulacji i wytycznych w sprawie transakcji kryptowalutami. Swoją decyzję motywuje m.in. zwiększą aktywnością użytkowników w państwach BRICS.

 

Ostatnie miesiące dla władz rosyjskich były niezwykle pracowite. Wynikało to ze zmiany postawy Rosji w kwestiach regulacyjnych związanych z branżą crypto. Spotkanie prezydenta z twórcą Ethereum doprowadziło do przyspieszenia procedur prawnych, poprawiających warunki funkcjonowania przedsiębiorstw bitcoinowych w Rosji.

 

Jedną z propozycji władz kraju jest rozszerzenie ustawodawstwa do regulacji transakcji instrumentami pochodnymi, opartymi na kryptowalutach. Jest to nie tylko krok w kierunku rozwoju gospodarki cyfrowej, lecz także duża zmiana w zakresie nawyków inwestycyjnych. Umożliwienie społeczeństwu rosyjskiemu inwestowania w instrumenty finansowe, których zabezpieczeniem jest kryptowaluta umieści Rosję wśród państw przyczyniających się do rozwoju branży. Dodatkowo pojawienie się takiej możliwości może będzie przykładem dla Polski, podkreślającym wartość inwestycji w altcoiny i instrumenty pochodne.

 

Odkąd w grudniu 2016 w Rosji oficjalnie kryptowaluty nie są narzędziami zabronionymi, tak jak miało to miejsce według Ferealnej Służby Podatkowej, regulacje usprawniające instrumenty crypto są na drodze postępującej. W Rosji istnieje również zamierzenie wprowadzenia ustawy pozwalającej na traktowanie kryptowalut jako towarów cyfrowych. Takie postawienie sytuacji będzie wymagało wprowadzenia podatku od obrotu towarami cyfrowymi, w cele zapobiegania praniu brudnych pieniędzy.

 

Rosja jest jednym z tych sąsiadów Polski, dla których kryptowaluty również mają znaczenie inwestycyjne i stanowią przedmiot zainteresowania władz. Celem rozwoju kryptowalut i całej branży jest docelowo usprawnienie gospodarki rosyjskiej i powiększenie poziomu jakości życia społeczeństwa.