Rosjanie pracuja nad nową ustawą o kryptografii

 

16.09.2018

 

Grupa lobbystyczna Rosyjskiego Związku Przemysłowców i Przedsiębiorców (RSPP) pracuje nad alternatywną ustawą o kryptografii, która wyeliminuje rzekome sprzeczności w projekcie ustawy państwowej “O cyfrowych aktywach finansowych”, podała Forklog w czwartek, 14 września.

Alternatywna ustawa zostanie opracowana przez grupę wysokiej rangi rosyjskich menedżerów, takich jak miliarder Władimir Potanin, właściciel niallarskiego i palladowego przedsiębiorstwa wydobywczego Nornickel oraz Viktor Vekselberg, szef rosyjskiego funduszu innowacji Skolkovo. Obaj są zaliczani do listy dziesięciu najbogatszych biznesmenów w kraju przez Forbes.

Radę ekspertów grupy lobbingowej tworzą przedstawiciele różnych ministerstw, departamentów i rosyjskiej Dumy Państwowej.

Według wiceprezydenta RSPP Eliny Sidorenko, nowa ustawa podzieli zasoby cyfrowe na trzy grupy: żetony, które będą równoważne z papierami wartościowymi, kryptowalutami i cyfrowymi “znakami”. Wyjaśniła dalej, że kryptowaluty będą traktowane inaczej:

“Kryptowaluty będą miały specjalny status, który nigdy wcześniej nie pojawiał się w rosyjskim prawodawstwie i będzie regulowany na podstawie przepisów ustawowych i wykonawczych, które będą wydawane przez Rosyjski Bank Centralny. Bank Centralny będzie wydawał licencje na operacje wymiany. W związku z tym status właścicieli kryptografii będzie szczególnie ułatwiony w porównaniu z właścicielami papierów wartościowych. ”

Sidorenko podkreślił, że tokeny będą również podlegać ustawie o papierach wartościowych, natomiast emitenci “cyfrowego znaku” nie będą musieli składać wniosków o licencje z banku centralnego.

Sidorenko ma nadzieję, że alternatywny projekt ustawy pomoże wyeliminować sprzeczności w ustawie państwowej, którą nazywa “niedokończoną i rozdrobnioną”. Per Sidorenko, dokument RSPP będzie opierał się na faktycznych ramach prawnych w Rosji i uwzględni doświadczenia innych krajów.

Alternatywna ustawa musi najpierw zostać zatwierdzona przez RSPP, która następnie omówi to z przedstawicielami Rosji w październiku, donosi Forklog.

Ustawa “O cyfrowych aktywach finansowych” została zaakceptowana przez Dumę Państwową w pierwszym z trzech odczytów w maju 2018 r. Prawo określiło kryptowaluty i tokeny jako własność i wkrótce zyskało krytykę ze strony przedstawicieli branży.