Przewodniczący rosyjskiej Dumy Państwowej ds. Rynków Finansowych stwierdził, że podmiot rozważa wprowadzenie wspieranej przez państwo kryptowaluty związanej z rosyjskim rublem

 

05.11.2018

 

Przemawiając na konferencji prasowej dotyczącej wzrostu zadłużenia gospodarstw domowych, przewodniczący Anatolij Aksakow wyraził przekonanie, że rząd zwróci się ku kryptowalucie, ale będzie to kryptowaluta z rublem. Zastępca wyjaśnił, że moneta będzie stablecoinem zasilanym przez Blockchain a stawka będzie 1:1 rubel.

Aksakov dalej opisał model tworzenia stablecoina, stwierdzając, że kryptowaluta będzie wspierana przez depozyt bankowy o określonej wartości. Następnie instytucja bankowa ma wystawić odpowiednią ilość aktywów za pomocą technologii Blockchain i przy zachowaniu proporcji 1: 1.

Według moskiewskiego portalu informacyjnego Mskagency, przewodniczący wyjaśnił, że kryptowaluta zostanie wydana przez bank centralny, ponieważ jest wspierana przez walutę. Podsumowując, Aksakov zauważył, że wdrożenie technologii Blockchain pod względem emisji kryptowaluty jest obiecujące.

Pod koniec października Aksakov stwierdził, że główne kryptowaluty, takie jak Bitcoin i Ethereum, są skazane na ponurą przyszłość, ponieważ nie są poparte przez nic, dodając, że był to powód ostatniej poprawki do rosyjskiego projektu ustawa “O cyfrowych aktywach finansowych” usuwająca definicję wydobycia kryptowalut z jej zakresu.

Idea uruchomienia rosyjskiej kryptowaluty państwowej, nazwanej CryptoRuble, została ogłoszona na początku 2018 r., a rosyjskie Stowarzyszenie Kryptowalut i Blockchainu (RACIB) stwierdziło, że kryptowaluta zostanie uruchomiona w połowie 2019 r.

Jednak ostatnio doradca prezydenta Siergiej Glazyjew stwierdził, że nadal nie ma ruchu w tej sprawie, twierdząc, że istniejące narzędzia programistyczne mogą pozwolić na bardzo szybkie wydanie kryptowaluty.

Źródło obrazu: 123rf.com