Konsorcjum rosyjskich banków i firm świadczących usługi finansowe współpracują ze sobą tworząc pierwsze konsorcjum finansowe blockchain w kraju. Koalicja ta będzie dążyć do zbadania i wdrożenia rozwiązań blockchain w branżę bankową i usługi finansowe.

Zapowiedziane na początku miesiąca blockchain konsorcjum będzie w stanie zobaczyć różne czołowe banki i godne uwagi usługi finansowe oraz profesjonalną firmę Accenture oraz wspólnie stworzą koalicję sektora prywatnego. Wstępne ustalenia konsorcjum blockchain w Rosji powstały na początku czerwca 2016 z operatorem płatności rosyjskiej Qiwi. Rozruch Rosyjski podobno rozesłał zaproszenia do największych banków, aby dołączyły do grupy jako członkowie. Grupa składa się z Qiwi, kilku banków, a mianowicie B&N Bank (BINBANK), MDM Bank (Moscow Buisness Bank), Otkritie Bank, Tinkoff Bank. Konsorcjum będzie widziało swoich członków wspólnie opracowujących i testujących proof-of-concept prototypy oraz będzie dążyć do ujednolicenia technologii co uczyni go otwartym na rynek. Działalność grupy będzie polegać na rozłożeniu celów technologicznych, prawnych, praktycznych i komunikacyjnych. Blockchain może skutecznie rozwiązać długotrwałe problemy technologiczne w sektorze finansowym i zmieni wszystkie rodzaje relacji między uczestnikami rynku. Konsorcjum, które zgromadziło największą firmę finansową Rosji jest w stanie stać się skuteczną platformą dla wielostronnej współpracy w zakresie poszukiwać, innowacji wodowania i ich wdrożeń w zakres usług finansowych. Warto zauważyć, że to urzędnicy z banku centralnego Rosji, który zaprosił banki i innych uczestników imprezy w celu pobudzenia dyskusji na temat blockchain i krypto-technologii w kraju.

Zastępca banku centralnego Olga Skorobogatova twierdzi, że nowoczesny sektor finansowy będzie nierozerwalnie związany z technologią finansową lub FINTECH w jego rozwoju.