Ministerstwo Finansów Rosji (MinFin) uważa, że ​​utworzenie waluty euroazjatyckiej Unii Gospodarczej (EAEU) jest nieuniknione ze względu na sankcje Stanów Zjednoczonych

24.12.2018

MinFin przewiduje podobno możliwość uruchomienia cyfrowej waluty wspieranej przez kraje w EAEU do 2020 lub 2021 r. Jak ujawnił wiceminister finansów Aleksiej Moiseev. Unia Eurazjatycka powstała w 2014 r., i obejmuje pięć państw członkowskich: Białoruś, Kazachstan, Rosje, Armenie i Kirgistan.

Zapowiedziany projekt cyfrowej waluty będzie najprawdopodobniej wdrożony bez użycia technologii Blockchain, oświadczył Moiseev, o czym donosi główna rosyjska agencja informacyjna TASS.

Według Moiseeva, wspólna waluta EAEU zostanie opracowana analogicznie do europejskiej jednostki walutowej (ECU), jednostki rozliczeniowej używanej przez wspólnotę europejską, zanim została zastąpiona przez euro (EUR) w styczniu 1999 r.

Rozpoczęty w 1979 r. ECU stanowił kombinację walut państw Wspólnoty Europejskiej, a jego kurs zależał od średniej ważonej uczestniczących walut.

Idea wspólnej europejskiej waluty EAEU jest wspierana nie tylko przez uczestników unii gospodarczej, ale także przez inne kraje, które są głównymi partnerami handlowymi krajów EAEU.

Wiceminister finansów MinFin zauważył, że zwrócenie się ku utworzeniu waluty euroazjatyckiej jest nieuniknione z powodu rosnącej liczby objętych sankcjami firm.

Moiseev powiedział:

“Słyszymy obietnice nowych nadchodzących sankcji. W związku z tym musimy zareagować, budując bezpieczny międzynarodowy system płatności, który nie opiera się na dolarze amerykańskim”

W listopadzie 2018 r., przewodniczący Komitetu ds. Rynków Finansowych Dumy Państwowej ujawnił, że wstępnie planowany stablecoin wspierany przez państwo byłby odpowiednikiem rosyjskiego rubla.

Źródło obrazu: 123rf.com