Bank Rezerwy Południowej Afryki (SARB) wydał dokument konsultacyjny oceniający korzyści i ryzyko kryptowalut. Artykuł, opracowany wspólnie z kilkoma urzędnikami rządowymi kraju, został ogłoszony w oficjalnym oświadczeniu opublikowanym 16 stycznia

 

18.01.2019

 

W dokumencie zatytułowanym “Dokument konsultacyjny na temat propozycji politycznych dla aktywów kryptowalutowych” rząd Republiki Południowej Afryki wyjaśnił, że nie zamierza obecnie wprowadzać zakazu handlu kryptowalutami lub płatnościami w kryptowalucie.

Dokument konsultacyjny sugeruje ponadto, że wszystkie platformy handlu kryptowalutowego, a także usługi depozytowe, dostawcy usług płatniczych i bankomaty, powinny być zobowiązane do rejestracji w Międzyrządowej Grupie Roboczej FinTech (IFWG). IFWG została niedawno utworzona przez rząd Republiki Południowej Afryki w celu wspierania innowacji fintech przy zachowaniu nieprzerwanego funkcjonowania rynków finansowych.

Zgodnie z tym dokumentem firmy związane z kryptowalutą będą musiały spełniać wymogi ustawy o centrach wywiadu finansowego w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML) i przeciwdziałaniu terroryzmowi (CFT).

Dokument konsultacyjny został opracowany wspólnie przez kilka głównych agencji państwowych, takich jak Centrum Wywiadu Finansowego (FIC), Urząd Nadzoru Sektora Finansowego (FSCA), Skarb Państwa (NT), Południowoafrykański Urząd Skarbowy (SARS) i SARB, bank centralny RPA.

Rząd Republiki Południowej Afryki uruchomił regulacyjną grupę roboczą zajmującą się kryptowalutami i Blockchainem. Grupa zamierza opublikować końcowy dokument badawczy na temat branży w 2019 r.

W czerwcu 2018 r. SARB ujawnił, że z powodzeniem przetestował swój Proof of Concept (PoC) dla systemu płatności międzybankowych, który tokenizuje fiat za pomocą Quorum, opartego na Ethereum.

Źródło obrazu: 123rf.com