Po wielu włamaniach, rząd Korei Południowej wyjaśnia, w jaki sposób wzmocni ramy prawne dotyczące giełd kryptowalutowych. Ustawa została już złożona i nakłada wiele nowych zobowiązań na giełdy kryptowalutowe

 

21.06.2018

 

Po ostatnich doniesieniach o wielokrotnych naruszeniach bezpieczeństwa na giełdach kryptowalutowych, południowokoreański rząd ujawnił szczegóły nowego projektu regulującego wymianę kryptolokalną.

We wtorek, 19 czerwca, druga co do wielkości giełda w Korei Południowej, Bithumb, opublikowała zawiadomienie na swojej stronie internetowej i napisała na Twitterze, że skradziono z niej około 31 milionów dolarów w kryptowalutach. Jednak giełda szybko usunęła zawiadomienie i wkrótce usunęła swoje tweety dotyczące kradzieży. Incydent z Bithumbem przyszedł zaledwie 10 dni po siódmej co do wielkości w kraju giełdzie kryptowalut, Coinrail, który twierdzi, że został zhakowana 10 czerwca, a szkody szacowane są na około 40 milionów dolarów.

Choi Jong-ku, przewodniczący najwyższego organu nadzoru finansowego w kraju, Komisji Usług Finansowych (FSC), skomentował wiadomość Bithumb w środę. Został zacytowany przez Newsis:

“Aby temu zapobiec, musimy sprawić, aby system transakcyjny krypto był stabilny oraz wzmocnić ochronę przedsiębiorców ktorzy handlują wirtualną walutą”

Wyjaśnił, że projekt ustawy o zgłaszaniu i wykorzystaniu określonych informacji o transakcjach finansowych został już przedłożony Zgromadzeniu Narodowemu, aby to osiągnąć.

Giełdy krypto są obecnie “w ślepym miejscu” koreańskich organów regulacyjnych, napisał dziennik, dodając, że “oczekuje się, że będą monitorowane przez władze finansowe za pośrednictwem” systemu raportów.  W publikacji czytamy: “To zablokuje nielegalne pranie pieniędzy z wykorzystaniem giełd i ulepszy zasady dotyczące transakcji z bankami komercyjnymi w ramach współpracy, takich jak otwieranie rachunków dla giełd”

Zmieniony projekt ustawy

Zgodnie z projektem ustawy, rząd “zdefiniuje wirtualną walutę jako działalność związaną z obrotem wirtualnymi walutami”  obowiązek zapobiegania praniu pieniędzy zostanie nałożony na wszystkie firmy obsługujące krypto.

“Jeżeli projekt przejdzie przez Zgromadzenie Narodowe, giełda będzie zobowiązana do zgłoszenia się do jednostki analityki finansowej (FIU) jako firma obsługująca wirtualną walutę i być regularnie nadzorowana przez jednostkę analityki finansowej”  Jeśli władze stwierdzą jakąkolwiek nielegalną działalność, wówczas Urząd Nadzoru Finansowego (FSS) i Jednostka Analityki Finansowej dokonają ich rewizji i zbadania.

Son Sung-eun, Dyrektor ds. Planowania i Współpracy FIU, powiedział:

Nie mogliśmy pozwolić, aby centra wirtualnej waluty stały się siedliskiem prania brudnych pieniędzy.

Proponowana nowelizacja zobowiązuje również wszystkie firmy finansowe do “przechowywania danych dotyczących transakcji finansowych oraz informacji związanych z wdrażaniem obowiązkowej sprawozdawczości dotyczącej transakcji, raportowania wysokiej transakcji gotówkowej, potwierdzenia klienta itp. Przez pięć lat”

Sankcje zostaną nałożone na wszystkie firmy kryptowalutowe, które naruszają lub nie przestrzegają zasad regulatorów finansowych. Należą do nich “zalecenie zwolnienia funkcjonariuszy na takim samym poziomie jak banki i firmy zajmujące się papierami wartościowymi, zawieszenie działalności gospodarczej, ostrzeżenie przed instytucjami i zamówienia naprawcze”

Kierownik FIU Kim Ji-woong wyjaśnił jeden konkretny środek dyscyplinarny:

Jeśli dostawca waluty wirtualnej nie zweryfikuje klienta lub nie sprawdzi ani nie zgłosi podejrzanych transakcji, zostanie na niego nałożona grzywna w wysokości 27 tys., dolarów.