Partia rządząca Federacji Rosyjskiej, Jedna Rosja, uruchomiła opartą na Blockchainie platformę do głosowania elektronicznego

 

08.03.2019

 

Jedna Rosja podobno uruchomiła zaktualizowaną stronę internetową dla swoich prawyborów z dodatkową funkcją e-głosowania. Szef działu projektów informatycznych Wiaczesław Satejew powiedział, że proces liczenia głosów będzie realizowany za pomocą technologii Blockchain. Oświadczył także:

“Kandydaci będą mogli wypełniać swoje osobiste strony na tej stronie, w tym publikować wiadomości, filmy, zdjęcia, rozpowszechniać ich strony. Konto osobiste jest teraz zintegrowane ze wszystkimi portalami społecznościowymi. Przygotowaliśmy także adaptacyjną wersję strony dla urządzeń mobilnych”

Tylko obywatele, którzy ukończyli proces autoryzacji na portalu internetowym świadczącym elektroniczne usługi państwowe, mogą brać udział i głosować. System głosowania elektronicznego został rzekomo opracowany w celu poprawy przejrzystości wyborów i wyeliminowania półproduktów w procesie wyborczym.

Prawybory to słowne głosowanie Jednej Rosji w sprawie nominowania kandydatów partii na wszystkich szczeblach do wyborów powszechnych. Decyzje podjęte w prawyborach niekoniecznie wiążą. W 2016 r., wielu kandydatów z Jednej Rosji, którzy nie brali udziału w prawyborach, wzięło udział w wyborach do Dumy Państwowej.

W ubiegłym miesiącu rada miejska Moskwy, stolicy Rosji, złożyła projekt ustawy o wykorzystaniu technologii Blockchain do elektronicznego systemu głosowania. Moskiewska Duma Miejska, lokalny parlament rosyjskiej stolicy, zamierza chronić proces i wyniki głosowania elektronicznego w nadchodzących wyborach dzięki wykorzystaniu technologii Blockchain.

W grudniu zeszłego roku obwód Saratow, region w południowej Rosji, przeprowadził podobno pomyślne wybory w systemie Blockchain z udziałem 40 tys., uczestników. Uczestnicy głosowali za wyborem członków lokalnego parlamentu młodzieżowego za pośrednictwem elektronicznego systemu ankietowego Polys opracowanego przez Blockchain, opracowanego przez firmę Kaspersky Labs w 2017 roku.

Źródło obrazu: 123rf.com