Nieuchwytny twórca Bitcoina, Satoshi Nakamoto posiada 1 milion BTC plus odpowiednią liczbę BCH i innych forków. To zawsze było tym, w co wierzymy, od czasu analizy przeprowadzonej przez Sergio Lernera w 2013 roku. Nowa analiza przeprowadzona przez Bitmex Research określiła tę figurę jako wątpliwą, sugerując, że Satoshi, choć wciąż ogromny, może być mniejszy niż wcześniej sądzono

 

22.08.2018

 

Obliczanie liczby Bitcoinów będących własnością Satoshiego zawsze było czymś w rodzaju odgadywania, z milionem BTC – prawie 5% całkowitej podaży przypisywanej ojcu założycielowi kryptowaluty. Liczbę tę oblicza Sergio Lerner, który napisał: “Nie mogę zagwarantować ze 100% pewnością, że wszystkie czarne kropki na diagramie poniżej są własnością Satoshiego, ale prawie wszystkie są własnością pojedynczego podmiotu i ten podmiot rozpoczął wydobycie od bloku 1. Również ten podmiot jest jedynym podmiotem, który wykazał całkowite zaufanie do Bitcoina, ponieważ nie wydał żadnych monet do tej pory.

Satoshi i milion Bitcoinów

 

W poniedziałek firma Bitmex Research, znana ze starannych i żmudnych raportów śledczych, opublikowała nowy post w tej sprawie. W dużym stopniu opiera się na oryginalnych badaniach Lernera, ale w niższej wersji skoryguje udziały Satoshiego o około 30%. Techniczne uzasadnienie, dlaczego większość bloków z początków Bitcoina można przypisać do jednego podmiotu są opisane w blogu Bitmex w niektórych szczegółach. Dla celów niniejszego podsumowania liczy się tylko to, że na wynos Bitmex Research dociera do:

Chociaż istnieją silne dowody dominującego górnika w 2009 r., Uważamy, że dowody są znacznie mniej solidne, niż wielu przypuszczało. Nawet jeśli ktoś jest przekonany, dowody popierają jedynie twierdzenie, że dominujący górnik mógł według nas generować znacznie mniej niż milion Bitcoinów. Być może 600 tys., do 700 tys., Bitcoinów.

Nawet jeśli Bitmex Research ma rację i z własnego punktu widzenia trudno powiedzieć na pewno – Satoshi wciąż ma do swojej dyspozycji dobre 700 tys., BTC. Zatem strata 300 tys BTC, mimo że wynosi około 2 miliardy dolarów, może wydawać się żadna w wielkim układzie rzeczy, biorąc pod uwagę, że zakłada się, że monety Satoshiego nigdy nie zostaną wydane.

Na przykład przy obliczaniu liczby Bitcoinów w obiegu ten 1 milion BTC są odpisywane wraz z monetami, których portfele zostały utracone, ponieważ zakłada się, że monety Satoshiego nigdy się nie poruszą.