Komisarz amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) wyraziła swoją opinię. Uważa ona, że ​​rolą SEC jest rozważenie rynku ETF, a nie samego leżącego u jego podstaw aktywów

 

07.08.2018

 

SEC nie ma jurysdykcji, by spojrzeć na ETF, przyznaje komisarz po ostatniej decyzji SEC o odrzuceniu proponowanej zmiany reguły dla ETF Bitcoin, komisarz SEC Hester Peirce wyraziła swoją opinię w wywiadzie dla Cnbc w środę. Wyjaśniła, że ​​agencja nie jest właściwa do zbadania aktywów bazowych, rozważając, czy zatwierdzić proponowaną zmianę zasad dla ETF.

Podczas gdy Peirce głosowała za zatwierdzeniem, trzech innych komisarzy głosowało przeciw. Wyjaśniła, że ​​jej koledzy podali wiele powodów tej decyzji, a konkretnie to, co myślę, że zrobili, to przejrzeli aktywa bazowe w tym przypadku był to Bitcoin, i podnieśli pewne obawy o rynek tego produkt “. Stwierdziła:

Myślę, że robiąc to, wykroczyli poza to, co pozwala ustawa, i powinniśmy naprawdę skupić się na rynku, na którym sprzedawany byłby produkt giełdowy, a nie koncentrować się na bazowych rynkach BTC.

SEC nie ma jurysdykcji, aby przyjrzeć się Bitcoinowi na potrzeby decyzji o kontraktach terminowych, przyznaje komisarz

“Jedną z obaw SEC jest możliwość manipulacji ceną Bitcoina, SEC nie ma jurysdykcji do spojrzenia na bazowy składnik aktywów, jest to prawda?  Peirce odpowiedział: To prawda”

Następnie wyjaśniła, że ​​podobnie jak w przypadku innych aktywów podstawowych, takich jak złoto czy ropa naftowa, nie jesteśmy w stanie zbadać, jak te rynki rzeczywiście działają. Powinniśmy skupić się na rynku, który handluje zabezpieczeniem, które w tym przypadku byłby produktem giełdowym.

W związku z niedawną decyzją SEC o odrzuceniu ETF Bitcoin, Peirce zauważyła, że ​​jej koledzy przejrzeli analizę i doszli do wniosku, że proponowana zmiana zasad nie jest zgodna z ustawą o giełdzie papierów wartościowych. Peirce wyjaśnił:

Przyjmuję stanowisko, że faktycznie zmiana, która była przed nami, była zgodna z ustawą o giełdzie. Nie ma powodu, abyśmy nie pozwalali temu produktowi iść do przodu i handlować na giełdzie, więc pozwoliłabym mu iść do przodu, podczas gdy moi koledzy byli przeciwni.

Obecnie SEC zastanawia się, czy zatwierdzić proponowaną zmianę zasad złożoną przez Cboe BZX Exchange, aby wymienić akcje Bitcoin Solidx wydane przez Vaneck Solidx Bitcoin Trust. Ta proponowana zmiana zasad została opublikowana w Dzienniku Federalnym 2 lipca.