Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) odłożyła decyzję o wprowadzeniu do obrotu giełdowego funduszu inwestycyjnego Bitcoin (ETF) do 30 września, zgodnie z oficjalnym dokumentem wydanym przez SEC 7 sierpnia

 

08.08.2016

 

ETF to papiery wartościowe śledzące koszyk aktywów proporcjonalnie reprezentowanych w akcjach funduszu. Są postrzegane przez niektórych jako potencjalny krok naprzód w masowej adopcji kryptowalut jako regulowanego i pasywnego instrumentu inwestycyjnego.

Rozważany fundusz jest zasilany przez firmę inwestycyjną VanEck i firmę finansową SolidX, a oczekuje się, że będzie notowany na giełdzie papierów wartościowych BZX w Chicago Board of Exchange (CBOE). SEC ma teraz prawie dwa miesiące na rozważenie proponowanej zmiany zasad przez CBOE Global Markets Inc.

SEC otrzymała ponad 1300 komentarzy na temat proponowanej zmiany zasad do listy i handlu akcjami SolidX BTC wydanych przez VanEck SolidX Bitcoin Trust. Zgodnie z dokumentem, w ciągu 45 dni od złożenia proponowanej zmiany przepisów lub w ciągu 90 dni, jeżeli Komisja uzna to za konieczne, Komisja zatwierdzi lub przedłuży okres rozpatrywania. Dokument mówi:

W związku z tym Komisja, zgodnie z § 19 (b) (2) ustawy, 6, wyznacza 30 września 2018 r. Jako datę, do której Komisja zatwierdzi lub odrzuci postępowanie w celu ustalenia, czy nie wyrazić sprzeciwu, proponowana zmiana reguły (numer pliku SRCboeBZX-2018-040)”

VanEck i SolidX po raz pierwszy ogłosiły fizycznie wspierany ETF Bitcoin w dniu 6 czerwca. Zgodnie z wnioskiem SEC, cena każdego udziału w funduszu VanEck SolidX Bitcoin Trust wynosi 200 tys., dolarów. Prezes zarządu SolidX, Daniel H. Gallancy, powiedział CNBC, że wysoka cena odzwierciedla zamiar funduszu skoncentrowanego na inwestorach instytucjonalnych, a nie detalicznych.

W ubiegłym miesiącu SEC opóźnił decyzję o złożeniu przez firmę inwestycyjną wniosku Direxion o fundusz ETF Bitcoin do 21 września. Regulator odrzucił także apelację Bats BZX Exchange, Inc. (BZX), aby wymienić akcje Winklevoss Bitcoin Trust, pierwotnie złożony w 2016 r.

Agencja wskazała na zasadniczo nieuregulowaną naturę rynków BTC jako główny powód odrzucenia wniosku, stwierdzając: “Kiedy rynek spotowy jest nieuregulowany, muszą istnieć znaczące, regulowane rynki instrumentów pochodnych powiązane z aktywami bazowymi, z którymi giełda może wejść w umowę dotyczącą podziału nadzoru”