Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) odrzuciła w sumie dziewięć wniosków o wystawienie i wymianę różnych funduszy typu Bitcoin w obrocie giełdowym (ETF) od trzech różnych wnioskodawców, zgodnie z trzema odrębnymi zleceniami opublikowanymi dzisiaj przez SEC

 

 

23.08.2018

 

Brak akceptacji przypada na jeden dzień przed przewidywanym terminem, 23 sierpnia, przewidziany dla pary funduszy ETF BTC, które zostały przedłożone przez ProShares w połączeniu z nowojorską giełdą ETF (NYSE) na giełdzie NYSE Arca.

SEC odrzuciła kolejne siedem proponowanych funduszy ETF wraz z parą ProShares jest to pięć kolejnych proponowanych ETF z Direxion, także dla notowań na NYSE Arca oraz dwie propozycje z GraniteShares, dla notowania na CBOE.

SEC oświadczył, że:

“Komisja neguje proponowaną zmianę zasad, ponieważ, jak omówiono poniżej, giełda nie wywiązała się ze swoich obowiązków wynikających z ustawy o giełdzie i regulaminu Komisji, aby wykazać, że jej wniosek jest zgodny z wymogami sekcji ustawy o giełdzie 6 (b) (5), w szczególności wymóg, zgodnie z którym powinny być opracowane zasady krajowej giełdy papierów wartościowych w celu zapobiegania oszukańczym i manipulacyjnym działaniom i praktykom”

SEC już dziś wzmocnił swoje obawy przed nieodpowiednim oporem przed manipulacją ceną na niewystarczającym rynku instrumentów pochodnych BTC. SEC oświadczył, że:

“Giełda nie oferowała między innymi żadnych rekordowych dowodów na to, że rynki terminowe typu Bitcoin są rynkami o znacznej wielkości. Ta awaria jest krytyczna, ponieważ, jak wyjaśniono poniżej, giełda nie ustanowiła innych środków, aby zapobiec oszukańczym i manipulacyjnym działaniom, dlatego konieczne jest dzielenie się nadzorem z rynkiem regulowanym o znacznej wielkości związanym z Bitcoinami”

Oświadczenie rejestracyjne SEC z marca 2018 r., “Fundusze ProShares nie zamierzają utrzymywać kontraktów futures na Bitcoin przez wygaśnięcie, ale zamiast tego zamierzają zamknąć albo rzucić swoje odpowiednie pozycje. Zostało to specjalnie oznaczone jako potencjalne ryzyko dla dwóch wspomnianych ETF -oprócz skrajnej zmienności i niskiej płynności przypisywanej zarówno rynkom kasowym, jak i rynkom instrumentów pochodnych. Dzisiaj SEC wyraźnie stwierdził, że:

“Agencja podkreśla, że ​​jej odrzucenie nie opiera się na ocenie tego, czy Bitcoin, czy ogólnie technologia Blockchain, ma użyteczność lub wartość jako innowację lub inwestycję”

Nowe odezwy SEC odzwierciedlają obawy, które agencja już wyraziła w swoim początkowym odrzuceniu bliźniaków Winklevoss w marcu 2017 r .

“Kiedy rynek transakcji natychmiastowych jest nieuregulowany muszą istnieć znaczące, regulowane rynki instrumentów pochodnych powiązane z aktywami bazowymi, z którymi giełda może zawrzeć umowę o podziale ryzyka”

W lipcu SEC odrzucił petycję Winklevossa po odmowie wstępnego wniosku w którym bliźnięta twierdzą, że rynki kryptowalutowe są wyjątkowo odporne na manipulacje. W odrzuceniu petycji agencja stwierdziła, że nie poprze takiego wnosku”