Dziennikarz Patrick O’Neill, ujawnił 3 sierpnia, że ​​ShapeShift, zaczęła wspierać egzekwowanie prawa w celu śledzenia BTC otrzymywanego z WannaCry

 

11.08.2017

 

W rozmowie z O’Neillem, dyrektorem naczelnym Neutrino Alberto Ornaghi, ujawniono, że około 20 tys., dolarów zostało wycofanych z jednego z portfeli BTC związanych z WannaCry. Ponadto ujawniono, że BTC wycofane z portfela WannaCry została wymienione na Monero na ShapeShift.

 

Prawie natychmiast po tym, jak zespół ShapeShift został powiadomiony o przepływie funduszy BTC z ataku WannaCry, jego zespół poinformował, że użycie platformy ShapeShift przez dystrybutorów WannaCry do prania BTC naruszyło warunki świadczenia usług. Zespół ShapeShift dodatkowo podkreślił w oficjalnym oświadczeniu, że będzie współpracował z organami ścigania, aby śledzić transakcje hakerów.

 

Zespół ShapeShift powiedział:

 

Na dziś podjęliśmy działania mające na celu wykluczyć wszystkie adresy związane z hakerami WannaCry, które są znane zespołowi ShapeShift, podobnie jak nasza polityka dotycząca wszelkich transakcji, które naruszają nasze warunki świadczenia usług. Śledzimy dokładnie sytuację, ponieważ nadal walczymy o to, aby zablokować dalsze adresy.

 

ShapeShift jest powszechnie uważany przez użytkowników oraz rynek i społeczność jako najbardziej efektywną i prywatną wymianę handlową alternatywnych kryptowalut i altcoinów, ponieważ nie wymaga od użytkowników podawania danych osobowych lub danych finansowych podczas handlu cyfrowymi walutami na platformie.

 

Jednakże inni eksperci z branży Bitcoin, programiści i obrońcy prywatności, w tym TDevD, czy Crud, twórca portfela Samourai, krytykowali ShapeShift za współpracę z władzami i tworzyli czarne listy na wymianę, która miała koncentrować się na prywatności.

 

Niektórzy twierdzili, że decyzja zespołu ShapeShift o współpracy z organami ścigania była w pewnym stopniu ironiczna i hipokryzja, ponieważ ShapeShift była jedną z niewielu firm, które zakończyły świadczenie usług w stanie Nowy Jork po wdrożeniu BitLicense, co wymagało od firm integracji z (KYC) i systemy zapobiegania praniu pieniędzy (AML).

 

Crud powiedział:

 

Shapeshift współpracuje z władzami i tworzy czarne listy. Po prostu pięknie.

 

Co więcej, Crud zauważył, że Samourai wyrzucił API ShapeShift kilka miesięcy temu.

 

Była to trudna decyzja dla zespołu ShapeShift, zespołu prowadzonego przez Erica Voorheesa, który próbuje zaoferować prywatność i finansową wolność użytkownikom ShapeShift od czasu jego uruchomienia. Jeśli firma by zrezygnowała z udziału w dochodzeniu, mogła doprowadzić do konfliktu prawnego.

 

Oświadczenie ShapeShift ujawniło:

 

Wszelkie transakcje dokonywane za pośrednictwem usługi ShapeShift nie mogą być ukryte lub zasłonięte, a zatem są przezroczyste w 100 procentach, co uniemożliwia pranie wszelkich walut cyfrowych.

 

Nadal nie jest wiadomo, czy zespół ShapeShift i organy ścigania będą w stanie śledzić transakcje zespołu WannaCry, ponieważ Monero jest w pełni anonimową walutą, która jest do niewykrycia.

 

Ornaghi wyjaśnił:

 

Nie można śledzić adresu Monero. Nie można nawet sprawdzić salda lub adresu, który służy do przenoszenia środków. Monero ukrywa oba końce transakcji, a także kwotę.