Singapur nie pozostaje w tyle. Prywatna platforma Ethereum blockchain centralnego banku w Singapurze jest miejscem testów nowego cyfrowego dolara

 

8.06.2017

 

Cyfrowe rozwiązania polepszające jakość życia stają się codziennością w państwach na całym świecie. Singapur zdecydował się przetestować cyfrowego dolara na prywatnej platformie Ethereum należącej do Banku Centralnego.

Projekt jest wynikiem R3 Asia Lab, po którym bank singapurski zapowiedział opracowanie narzędzia ułatwiającego płatności międzybankowe. Stworzono projekt cyfrowego dolara wraz ze specjalną platformą, która służyć będzie do realizowania transakcji.

Platforma jest prototypem prywatnej sieci Ethereum, a dystrybuowany na niej cyfrowy dolar – SGD- jest tokeniczną formą waluty narodowej. Celem projektu jest ułatwienie realizowania transakcji finansowych licznym grupom użytkowników.

Do powstania rozwiązania od strony technicznej przyczyniły się wnioski i analizy z projektu Jasper. Stworzenie platformy umożliwiającej rozliczenia krajowe i międzynarodowe okazało się dobrą inwestycją w rozwój. Prototyp pomyślnie przeprowadził integrację końcową pomiędzy prywatną siecią Ethereum a MEPS +.

MEPS+ jest dotychczasowym systemem rozliczeń w Singapurze. Zakończenie działań testowych i wprowadzenie fazy następnej oznaczają usprawnienie bankowości. Zmiana systemu rozliczeń międzybankowych usprawnia międzynarodowe transakcje, poprawia handel, warunkuje dobry wynik finansowy.

Kolejne etapy rozwoju projektu skupiają się wokół takich kwestii jak rozwój DvP i PvP, co wspierać ma postawy proinwestycyjne i umożliwić rozwój giełdom finansowym.

Kolejny krok, pozwalający na zauważenie roli technologii w rozwoju gospodarczym.