Według Lilita Infante z amerykańskiej agencji zajmującej się zwalczaniem narkotyków stosunek nielegalnej działalności w BTC został odwrócony

 

08.08.2018

 

Kiedy Infante zaczęła oglądać pojawienie się Bitcoina w swoich sprawach w DEA pięć lat temu, jej analiza danych Blockchaina wykazała, że ​​działalność przestępcza stanowiła około 90 procent transakcji w kryptowalucie. Teraz aktywność nielegalna skurczyła się do około 10 procent, a spekulacje stały się dominującym czynnikiem napędowym, powiedziała.

To nie znaczy, że przestępcy przestali używać Bitcoina. Całkowity wolumen transakcji związanych z nielegalnymi zastosowaniami wzrósł od 2013 roku, powiedział Infante, który jest agentem specjalnym DEA i częścią 10-osobowej grupy Cyber-Investigative Task Force. Zespół koncentruje się na śledztwach związanych z darknetem i wirtualnymi walutami oraz współpracuje z innymi departamentami oraz Departamentem Sprawiedliwości, w tym z Federalnym Biurem Śledczym i Biurem ds. Alkoholu, Tytoniu, Broni Palnej i Materiałów Wybuchowych.

“Wolumen ogromnie wzrósł, ilość transakcji i wartość dolara ogromnie wzrosła w ciągu lat w działalności przestępczej, ale stosunek ten spadł. większość transakcji wykorzystuje się do spekulacji cenowych”

Ustalenia Infante’a są sprzeczne z powszechnym przekonaniem, że Bitcoin jest w większości wykorzystywany przez przestępców, takich jak słynny Dread Pirate Roberts, ale także pokazują, że podziemny rynek jest jedną z największych grup ludzi używających Bitcoinów do swoich rzeczywistych funkcji, a nie do zawirowań cenowych. Transakcje są pseudonimami, więc nie można ich łatwo zidentyfikować, a zdecentralizowany Blockchain eliminuje potrzebę banków i rządów, a także oznacza, że ​​nie ma firmy, która mogłaby zostać wezwana do sądu w toku dochodzenia.

Spekulanci, a nie dilerzy narkotyków

Darknet, w którym sprzedawane są nielegalne towary, płatności są przyjmowane wyłącznie w kryptowalucie, jak to miało miejsce od lat. W ciągu ostatniego roku trend wzrostowy był taki, że organizacje przestępcze, takie jak kartele narkotykowe, coraz częściej wykorzystują waluty cyfrowe w swoich działaniach, od prania pieniędzy po transfery transgraniczne, ponieważ są tańsze, szybsze i postrzegane jako bezpieczniejsze niż przechodzenie przez system bankowy, powiedziała Infante.

Jest to obosieczny miecz dla przestępców, ponieważ organy ścigania używają technologii Blockchain na swoją korzyść. Blockchainy są publiczne i niezmienne, dostarczając cennych zasobów agentom do śledzenia transakcji.

Choć użytkownicy czasami wymieniają BTC na inne monety z niższymi opłatami i szybszymi czasami transakcji, aby przelać fundusze, przeważająca większość transakcji jest nadal w Bitcoinie. Kryptowaluty skoncentrowane na prywatności, takie jak Monero i Zcash, nie są wystarczająco płynne i chociaż są bardziej anonimowe niż Bitcoin, wciąż mamy sposoby na ich śledzenie – powiedział Infante.

“Blockchain w rzeczywistości daje nam wiele narzędzi umożliwiających identyfikację ludzi” – powiedziała. “Właściwie to chcę, żeby nadal z nich korzystali”