Daniel Marburger, dyrektor europejskiego sprzedawcy złota online, CoinInvest, stwierdził, że firma sprzedała około 30 kilogramów złota, o wartości ponad 1 miliona dolarów, w jeden dzień, 16 stycznia

 

 

 

19.01.2018

Ten tydzień był bardzo niestabilny dla Bitcoina i wielu innych kryptowalut, a Bloomberg uważa, że ​​inwestorzy szukają w międzyczasie bardziej stabilnych aktywów. Bitcoin, podobnie jak większość innych kryptowalut, doznał krachu o ponad 40% we wtorek, 16 stycznia, który trwał do 18 stycznia, potencjalnie powodując wzrost inwestycji w złoto.

Marburger powiedział Bloombergowi, że sprzedaż złota wzrosła pięciokrotnie 16 stycznia, w tym samym czasie nastąpiły spadki na rynku kryptowalut.

“[Wtorek] był szalonym dniem”, powiedział Marburger, dodając, że “e-maile i telefony z klientami pytającymi, jak mogliby zamienić krypto w złoto, nie miały końca”.

Podobna sytuacja została opisana przez irlandzką spółkę GoldCore LTD, gdzie klienci korzystali z kryptowalut i kupowali fizyczne złoto przez ostatnie trzy miesiące.

Dyrektor GoldCore, Mark O’Byrne, poinformował Bloomberga e-mailem o zmartwionych klientach:

Powiedzieli nam, że obawiają się, że ogromne zmiany cen są niemożliwe do utrzymania i denerwują się tym. Sądzimy, że coraz więcej ludzi zdaje sobie sprawę, że te cyfrowe aktywa mają znacznie wyższy poziom ryzyka niż tradycyjne aktywa [ tj. złoto].

Wcześniej, w grudniu 2017 roku, kiedy ceny kryptowalut osiągnęły rekordowy poziom, Larry McDonald, szef amerykańskiej strategii makr w ACG Analytics, twierdził w wywiadzie dla CNBC, że inwestorzy porzucali złoto, by kupić Bitcoina w listopadzie i grudniu 2017 roku.

“Kryptowaluty zdecydowanie zjadają złoto”, powiedział wtedy McDonald.

Ta odwrotna dynamika służy jako kolejny dowód na potencjalną negatywną korelację między zainteresowaniem inwestorów złotem i kryptowalutami.