Dyrektor zarządzający ze szwajcarskiego banku narodowego (SNB) Thomas Moser powiedział, że kryptowaluty i technologia Blockchain są zbyt prymitywne, aby wziąć pod uwagę emisję waluty cyfrowej wspieranej przez państwo

 

22.06.2018

 

Przemawiając na konferencji Blockchain Crypto Valley w Zug, Moser porównał Blockchain w swoim obecnym stanie z “bezużyteczną innowacją” płyt kompaktowych CD:

“Coś podobnego musi się zdarzyć z Bitcoinem. Ludzie przejdą na coś nowego tylko wtedy, gdy działa lepiej lub jest tańsze”

Moser, który został powołany do zarządu szwajcarskiego banku centralnego w 2010 roku, przyznał, że technologia Blockchain ma potencjał, ale tylko wtedy, gdy będzie “wyglądała zupełnie inaczej niż dziś”

Na tej samej konferencji członek szwajcarskiej Rady Federalnej Johann N. Schneider-Ammann powiedział, że pewnego dnia Blockchain “przeniknie do naszej całej gospodarki”. Schneider-Ammann oświadczył, że kraj ten nie wie wystarczająco dużo o potencjalnych zagrożeniach, dodając, że poszerzenie edukacji na temat Blockchaina jest bardzo potrzebne.

Szwajcaria została uznana za przyjazny kraj dla Blockchaina, zwłaszcza dzięki “Crypto Valley”, centrum fintech i cyfrowej aktywności walutowej zlokalizowanej w kantonie Zug. Według badań przeprowadzonych przez Blockchain Conference BlockShow Europe 2018, kraj znalazł się na pierwszym miejscu.

W zeszłym miesiącu Federalna Rada Rządu Szwajcarii poprosiła o raport na temat ryzyka i możliwości wprowadzenia waluty cyfrowej wspieranej przez rząd. Pomysł opracowania kryptowaluty narodowej został zaproponowany w lutym przez Romeo Lachera, prezesa szwajcarskiej giełdy SIX. Powiedział: “e-frank pod kontrolą banku centralnego wywoła wiele synergii co byłoby dobre dla gospodarki”