Szef Banku Światowego, Jim Yong Kim, podczas wywiadu dla CNBC mocno popierał technologię Blockchain

 

 

 

16.10.2017

Jednakże, wyrażając pozytywne opinie na temat tej technologii, szybko wskazał, że istnieje ryzyko, jeśli chodzi o pochodne technologii Blockchain, takie jak Bitcoin. Zapytany, czy waluty bazujące na Blockchainie są opłacalne, powiedział:

“Technologia Blockchain jest czymś, czym wszyscy są podekscytowani, ale musimy pamiętać, że Bitcoin jest jednym z niewielu przypadków [wykorzystania Blockchain w walucie]. W innych przypadkach były to zasadniczo schematy Ponzi’ego, więc jest to bardzo ważne, że jeśli mamy to rozwijać, musimy być pewni, że nie zostanie to wyeksploatowane”.

Bank Światowy daje pożyczki rządom krajowych w celu zapewnienia niezbędnego kapitału. Instytucja już od pewnego czasu rozważa wprowadzenie rozwiązań opartych o technologię Blockchain, szczególnie w obszarach transparencji finansowej.

Wraz z trwaniem wywiadu poglądy Kima na temat Bitcoina stały się bardziej klarowne, kiedy porównał go z chińskim gigantem Alibaba, pod względem szybkości i dokładności transakcji. Skomentował, że w przypadku Alibaby, transakcja w wysokości 160 000 USD trwa zaledwie trzy sekundy, a firma potrafiła ocenić wiarygodność kredytową transakcji w tym czasie. Konsekwencją tego jest, że Bitcoin jest zbędny, gdy starsze modele są w stanie wykonywać podobne rzeczy.