Szef banku centralnego Brazylii podjął ostre stanowisko odnośnie Bitcoina, porównując kryptowalutę z piramidą

 

 

 

18.10.2017

Według RttNews, prezes banku centralnego Ilan Goldfajn lekceważąco ocenił niedawną aprecjację cen na rynku bitcoin. Goldfajn powiedział, że kluczowe jest “oddzielenie” Bitcoina od innych technologii. Powiedział także, że kupujący kryptowaluty są tacy sami jak ci, którzy inwestują w piramidy finansowe.

Bitcoin jest składnikiem aktywów finansowych, który nie ma balastu, który ludzie kupują, ponieważ uważają to za cenne. Jest to typowa bańka lub piramida.

W systemie piramidy organizatorzy zwracają się do inwestorów, którzy są zachęcani do poszukiwania nowych nabywców, tworząc w ten sposób strumień przychodów oparty na nowych inwestycjach, a nie samym produkcie bazowym.

Szef banku dodał, że Banco Central do Brazil “nie interesuje się bańkami czy nielegalnymi płatnościami”, a takie działania nie są “czymś, co bank centralny chciałby promować”. Stanowisko jest godne uwagi, biorąc pod uwagę fakt, że ustawodawcy w Brazylii obecnie pracują nad regulacjami kryptowalut w tym kraju. Niezależnie od tego, czy komentarze Goldfajna mają wpływ na ten proces, należy brać je pod uwagę.

Banco Central do Brazil wydało w 2014 r. ogłoszenie o ryzyku inwestowania w kryptowaluty, a następnie opublikowało informację dotyczącą przypadków użycia Blockchain w styczniu.