Dyrektor finansowy miasta Zug w Szwajcarii, Heinz Tännler, wezwał szwajcarskie stowarzyszenie banków (SBA) do stworzenia grupy roboczej, która pomoże firmom Blockchain otworzyć konta bankowe

 

27.06.2018

 

Ponieważ firmy Blockchain i krypto mają trudności z otwarciem rachunków bankowych w kraju, Tännler wraz z dyrektorem finansowym w Zurychu Ernstem Stockerem przedstawili tę kwestię Ueli Maurer z Rady Federalnej. Tännler jest podobno zaniepokojony ryzykiem utraty biznesu w krajach o bardziej przyjaznym środowisku bankowym.

Tännler powiedział, że Blockchain oferuje wielki potencjał dla Szwajcarii, stwierdzając, że “nie musi być tak, że Szwajcaria traci innowacyjny przemysł, ponieważ uniemożliwia dokonywanie transakcji płatniczych”. Następnie Maurer zwołał spotkanie z przedstawicielami Szwajcarskiego Banku Narodowego (SNB), Sekretariatu Stanu ds. Międzynarodowych Spraw Finansowych (SIF), Urzędu Nadzoru Finansowego Rynku Finansowego (FINMA), SBA, Hypothekarbank Lenzburg oraz kantonów Zurychu i Zug.

W rezultacie powstała grupa robocza kierowana przez SBA, której zadaniem jest opracowanie zaleceń dla banków dotyczących postępowania z lokalnymi firmami Blockchain w celu otwarcia rachunku. Zalecenia zostaną również skonsolidowane z FINMA.

Według cash.ch Dyrekcja podatkowa kantonu Zug wydała oświadczenie, że powodem braku pewności prawnej ze strony banków jest konieczność przestrzegania wszystkich przepisów rynku finansowego, w szczególności w zakresie prania pieniędzy. Zgodnie z tym, obowiązujące regulacje rynku finansowego nie są dostosowane do firm opartych na Blockchain.