Szwajcarski Urząd Nadzoru nad Rynkiem Finansowym (FINMA) wydał pierwszą krajową licencję na zarządzanie aktywami kryptowalutowymi

 

10.10.2018

 

Odbiorcą jest Crypto Fund, spółka założona w 2017 roku przez Crypto Finance AG z siedzibą w Zug. Fundusz podobno do tej pory był w stanie dystrybuować fundusze kryptowalutowe offshore zgodnie z zasadami FINMA. Nowa licencja pozwoli jednak firmie legalnie oferować szeroką gamę produktów zbiorowego inwestowania, które śledzą Bitcoina i inne aktywa kryptowalutowe, w tym fundusze krajowe.

Licencja pozwala także firmie świadczyć usługi doradztwa inwestycyjnego dla klientów instytucjonalnych – zasadniczo przyznając jej taką samą swobodę, jak w przypadku tradycyjnych szwajcarskich firm zarządzających aktywami.

Według danych Swissinfo, istnieje mnóstwo konkurencyjnych funduszy, które oczekują w kolejce, aby uzyskać zgodę na gamę produktów i usług związanych z kryptowalutami, w tym wnioski o licencję na oferowanie pełnych usług bankowych dla operatorów kryptowalutowych w kraju.

Ostatnio pisaliśmy o szwajcarskim startupie Blockchain, który uzyskał zgodę na działanie na lokalnym rynku finansowym w ramach Financial Services Standards Association (VQF), który jest autoryzowany przez FINMA do nadzorowania przestrzegania przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML). Firma, o której mowa, ma również rzekomo ubiegać się o licencję bankową, aby umożliwić jej oferowanie inwestycji w papiery wartościowe w przyszłości.

W lutym FINMA opublikowała szczegółowe wytyczne dotyczące ICO, zgodnie z którymi wiele projektów w szczególności tokeny i aktywa  podlegają regulacji na mocy przepisów dotyczących papierów wartościowych, podczas gdy tokeny płatności podlegają przepisom szwajcarskiej ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy (AML).

Źródło obrazu: via 123rf.com