Dekret regulujący kryptowaluty i ICO w Tajlandii wchodzi dzisiaj w życie, rząd skorygował również przepisy podatkowe kraju, aby dodać podatek od kryptowalut; sprzedawcom tokenów cyfrowych grozi kara grzywny lub nawet więzienia, jeśli nie zarejestrują działalności u regulatora w ciągu 90 dni

 

14.05.2018

 

Dekret rządu Tajlandii regulujący kryptowaluty i ICO wchodzi w życie w poniedziałek. Ustawa o gospodarce cyfrowej BE 2561 została zatwierdzona przez tajski rząd w marcu i od tego czasu została już zmieniona.

Rewizja kodeksu podatkowego nr 19 została również ogłoszona w celu opodatkowania zysków z kryptowalut na poziomie 15%, według lokalnych mediów. Minister finansów Apisak Tantivorawong powiedział wcześniej, jak donosi Bangkok Post:

[Dekret] nie miał na celu zakazania kryptowalut, ICO i innych transakcji związanych z aktywami cyfrowymi, ale w celu ochrony inwestorów.

Zgodnie z dekretem Tajlandzka Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) ma obowiązek i uprawnienia do regulowania walut cyfrowych i ich operatorów, podał Matichon.

Publikacja opisuje cztery obszary, za które będzie odpowiadać SEC. Pierwszą z nich jest regulacja emisji i oferowania kryptowalut oraz firm z zasobami cyfrowymi. Drugim jest ustalanie opłat i wymogów dotyczących rejestracji i zatwierdzania kryptowalut i ich operatorów. Trzeci to ustalenie wytycznych dotyczących radzenia sobie z potencjalnymi problemami. Czwarty dotyczy wszystkich innych obszarów, o których wcześniej nie wspomniano.

“Wszyscy sprzedający są zobowiązani do zarejestrowania się w SEC w ciągu 90 dni od wejścia w życie ustawy”, napisał Bangkok Post, dodając, że:

Sprzedawcy tokenów cyfrowych nieautoryzowanych przez SEC zostaną ukarani grzywną nie większą niż dwukrotność wartości transakcji cyfrowej lub co najmniej 500 000 bahtów. Grozi im także kara pozbawienia wolności do dwóch lat.

Serwis informacyjny wyjaśnił, że “ministerstwo finansów i SEC będzie teraz pracować nad prawami organicznymi wymagającymi zarejestrowania we właściwych organach zgodnie z dekretem wszystkich transakcji dotyczących aktywów cyfrowych, w tym giełd aktywów cyfrowych, brokerów i dealerów”.

Pomimo nowych zasad i kierunku przedstawionych w dekrecie, Bank Tajlandii (BOT) mówi, że będzie czekać na ogłoszenie przez SEC innych szczegółowych przepisów, zanim zajmie stanowisko w sprawie kryptowalut i ICO. BOT uprzednio zakazał instytucjom finansowym prowadzenia działań związanych z kryptowalutami.