Tajlandzkie Biuro ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (AMLO) rozważa stworzenie własnego cyfrowego portfela, aby badać cyberprzestępstwa związane z kryptowalutą

 

04.09.2018

 

Sprawa została omówiona na lokalnym seminarium przestępczości kryptowaluty w ramach obecnego systemu prawnego. Według Witthaya Neetitham, sekretarz AMLO, regulator chce dostosować się do nowej technologii, umożliwiając rządowi skonfiskowanie kryptowaluty związanej z oszustwami.

“Omówiliśmy uruchomienie naszego własnego portfela AMLO do przechowywania lub konfiskowania waluty cyfrowej z nielegalnych źródeł”

Zgodnie z obowiązującym ustawodawstwem urzędnicy tajlandzcy mogą jedynie więzić lub ekstradować osoby, które zostały skazane za przestępstwa cybernetyczne lub skonfiskować ich majątek materialny. Mimo to władze nie są w stanie dotrzeć do cyfrowych portfeli rzekomo zaangażowanych w przestępstwo, twierdzi The Nation.

Tajlandia walczy z przestępczością

Pomimo nowych środków nadal może być trudno śledzić operatorów kryptowaluty, którzy pracują poza obecnym systemem licencjonowania.

“Nie możemy zidentyfikować operatora lub odbiorców kryptowaluty, gdy oszukane ofiary przekazują pieniądze przestępcom”

Według najnowszych statystyk opublikowanych przez Biuro ONZ ds. Narkotyków i Przestępczości, całkowity koszt cyberprzestępczości zbliża się do 600 miliardów dolarów. W Tajlandii przestępstwa związane z kryptowalutami są w większości ograniczone do fałszywych inwestycji w Bitcoina.