Kod Bitcoinowy doczeka się długo oczekiwanej optymalizacji?

 

13.02.2018

 

 

Sygnatura Schnorr-nowa technologia, która ma zastąpić istniejący system sygnatur Bitcoinowych. Koncepcja jest o tyle atrakcyjna, że powinna pomóc rozwiązać zarówno problemów z przeciążeniem sieci, jak i wysokimi opłatami, z którymi użytkownicy bitcoin czasami muszą sobie radzić.

Według twórców pracujących nad tą technologią zmiana doprowadziłaby do około 25 – 30-procentowego zwiększenia możliwości transakcyjnych Bitcoina.

Yannick Seurin, ekspert od kryptowalut z francuskiej agencji ds. Cyberbezpieczeństwa ANSSI, który pracował nad projektem Schnorr, powiedział CoinDeskowi:

Podpisy Schnorr i zastosowane w nich aplikacje wzbudzają duże nadzieje. Jak dowodzi niedawna debata na ten temat, każda poprawa wydajności jest bardzo korzystna dla bitcoinów.

W rzeczywistości, społeczność Bitcoin połączyła już kilka technologii, aby Bitcoiny stały się bardziej wydajne, a tym samym tańsze, szybsze i łatwiejsze w użyciu. Schnorr jest jednym z wielu, dołączając do sieci FIBER, optymalizacji P2P i, najambitniejszej ze wszystkich, nadchodzącej sieci Lightning.

Schnorr stał się ostatnio przedmiotem zainteresowania najbardziej znanych deweloperów Bitcoina, również ze względu na inne zalety takie jak poprawa prywatności i ograniczenie spamu.

Na przykład Jonas Nick powiedział CoinDeskowi, że szczególnie interesuje go zwiększenie prywatności, co nie jest zaskoczeniem dla inżyniera bezpieczeństwa infrastruktury Blockstream. Jednak jest on również zachwycony tym, jak Schnorr może współpracować z innymi zmianami kodu, aby odblokować bardziej zaawansowane przypadki użycia Bitcoinów.

Jestem szczególnie podekscytowany pracami nad osiągnięciem celu, w którym inteligentne kontrakty wyglądają jak zwykłe płatności w sieci, a podpisy Schnorr odgrywają tam kluczową rolę

Z drugiej strony technologia Shnorr jest rozwijana od 2012 roku. Dla osób biorących udział w tym projekcie, opóźnienia nie są niczym szczególnym. Po pierwsze nie ma zbyt wielu programistów, którzy znają się wystarczająco dobrze na kryptowalucie i Bitcoinie, aby pomóc w zmianie, takiej jak Schnorr. Po drugie Schnorr będzie bardzo dużą zmianą w sieci Bitcoin o wartości ponad 100 miliardów dolarów, technologia wymaga zatem obszernych testów.

Szacuje się, że dodanie Schnorra do Bitcoina może potrwać nawet kilka lat.