Dwadzieścia dziewięć procent Niemców interesuje się kryptowalutą jako formą inwestycji

 

30.05.2018

 

Niemiecki bank Postbank doszedł do tego wniosku po przeprowadzeniu ankiety z udziałem 3100 Niemców, przeprowadzonej od końca lutego do końca marca 2018 r.

Zapytani o to, dlaczego interesują się kryptowalutami, 60% kobiet i 51% mężczyzn określiło “niezależność od ustalonych systemów finansowych” jako ważny czynnik. Z drugiej strony, możliwość uzyskania wysokich zysków szczególnie przyciąga mężczyzn, 56 procent wobec 36 procent kobiet. Dla co trzeciego potencjalnego inwestora kryptowalutowego ważna jest również anonimowość.

Pod względem wieku kryptowaluty są szczególnie popularne wśród osób w wieku 18-34 lat. W tej grupie wiekowej prawie co drugi – 46 procent – interesuje się inwestowaniem w kryptowaluty. Sześć procent Niemców w wieku od 18 do 34 lat już zainwestowało, a kolejne 14 procent planuje to zrobić w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy.

Dr Thomas Mangel, szef działu cyfrowego Postbanku, powiedział w komunikacie prasowym, że gwałtowne spadki cen w ostatnich miesiącach najwyraźniej nie wpłynęły na popularność kryptowalut. Uważa, że ​​powodem tego jest brak wiedzy na temat szans i zagrożeń kryptowalut jako inwestycji. Dr Thomas Mangel ostrzega:

“Mimo całej fascynacji, młodzi inwestorzy nie powinni tracić z pola widzenia ofert z ustanowionego systemu bankowego, a każdy, kto już inwestuje w papiery wartościowe, z pewnością nie powinien inwestować w kryptowaluty ze względu na wysokie ryzyko”

Wielu bankierów wielokrotnie ostrzegało przed wahaniami cen w ostatnich miesiącach. Na przykład członek zarządu EBC Yves Mersch postrzega waluty cyfrowe jako zagrożenie dla stabilności finansowej i wzywa do ścisłego nadzoru bankowego. Również szef działu zarządzania majątkiem Deutsche Bank Markus Mueller skrytykował dużą zmienność kryptowalut.