Turcja zaczyna kształcić ekspertów w technologi Blockchain.

 

05.08.2018

 

Turcja ustanowiła pierwsze w kraju centrum blockchain na poziomie uniwersyteckim, mające na celu zamknięcie luki ekspertyzy blockchain i zapewnienie szerokiego zastosowania technologii, lokalny dziennik informacyjny Daily Sabah ogłosił to 3 sierpnia.

Stambuł Blockchain i Centrum Innowacji (Blockchainist Center) został otwarty na Bahçeşehir University (BAU). Według dyrektora ośrodka, Bora Erdamara, BlockchainIST ma być “najważniejszym ośrodkiem badań i rozwoju oraz innowacji w Turcji, w którym badania naukowe i publikacje są dokonywane w technologiach blockchain”.

Erdamar powiedział, że Turcja może mieć szansę stać się wiodącym krajem w technologii, która “zmieni ludzkość”. Podkreślił znaczenie współpracy z innymi instytucjami edukacyjnymi, firmami i instytucjami rządowymi w celu przeprowadzenia odpowiednich badań blockchain i zbadania możliwych przypadków użycia .

Tymczasem inne uniwersytety na całym świecie już skorzystały z zalet rozproszonej technologii księgowej, oferując kursy blockchain, inteligentne kontrakty i kursy krypto-walutowe.

Tylko w tym roku Uniwersytet Stanford ustanowił Centrum Badań Blockchain, wspierane częściowo przez Fundację Ethereum, a główny brazylijski uniwersytet Fundação Getúlio Vargas zaczął oferować pierwszy w kraju stopień magistra w dziedzinie krypto-finansów. Firma Ripple przekazała również 50 milionów dolarów na 17 uniwersytetów na całym świecie, aby wesprzeć edukację w blockchain i krypto.

Podczas gdy dyrektor BlockchainIST podkreślił, że Turcja staje się zdigitalizowana i wkłada wiele wysiłku, aby dotrzymać kroku reszcie świata w zakresie cyfrowej transformacji, władze Tureckie wykazały niejednoznaczne stanowisko wobec przemysłu krypto.

W listopadzie ubiegłego roku rząd kraju zajął twarde stanowisko w sprawie Bitcoin (BTC), kiedy ustawodawcy Państwowej Dyrekcji ds. Religii stwierdzili, że BTC jest “niezgodne” z islamem. Jednak w lutym tego roku zastępca przewodniczącego Partii Ruchu Nacjonalistycznego Turcji nie tylko zaproponował regulacje dotyczące rynku, ale także wspomniał o możliwości krajowej cyfrowej waluty, zwanej TurkCoin.