Turecka giełda BTCTürk, działająca od 2013 roku, została zmuszona do zaprzestania działalności po tym, jak nie znalazła wsparcia wśród lokalnych banków, które zablokowały jej konto bankowe

 

 

BTCTürk ujawniła, że nie ma innego wyboru jak tylko zaprzestać działalności w kraju po tym, jak nie zdołała pozyskać partnera z sektora bankowości, który chciałby z nią współpracować.

 
W swoim poście na blogu, BTCTürk przyznał się do problematycznych relacji z większością banków niemal od początku działalności, mimo udokumentowanego prawa do prowadzenia wymiany. Giełda wyjaśniła również, że była przedmiotem wielu dochodzeń ustawodawców.

 
17 sierpnia 2016 roku na blogu BTCTürk ogłoszono, że zaprzestał on działalności, jednak zapewniono klientów, że wypłaty w lirach tureckich z platformy są aktywne. Dwa dni później pojawił się kolejny post, w którym napisano, że nie można było znaleźć banku, który zdecydowałby się na współpracę z giełdą. W rezultacie, musiała ona usunąć wszelkie limity wypłat w swojej strukturze, co pozwoliło klientom na wypłacenie wszystkich funduszy. Aby to zrobić, giełda zaleca użytkownikom zrobienie zlecenia na wypłatę całkowitą.

 
Oczywiście, nie ma to wpływu na operacje Bitcoin i stany kont użytkowników nie ulegają zmianie. To oznacza, że mogą oni zatrzymać swoje jednostki na giełdzie albo przenieść je w inne miejsce.

 
BTCTürk stawia czoła niepewnej przyszłości, jednak w przeszłości prowadził on operacje o wysokich wolumenach, szczególnie od czasu zniknięcia PayPal z Turcji. W czerwcu 2016 roku, PayPal zawiesił działalność w tym kraju po wprowadzeniu regulacji finansowych, które unieważniły licencję firmy. Jak twierdzili regulatorzy, było to spowodowane tym, że PayPal posiadał całą infrastrukturę poza granicami kraju, a nie w Turcji. W rezultacie BTCTürk zobaczył jakieś 5000 BTC znacznie poniżej 3 milionów dolarów wolumenu całościowego.

 
BTCTürk nalega na to, aby jego strona nadal była otwarta mimo niepewności, z jaką się obecnie spotyka. Ponadto, ma nadzieje na wznowienie działalności w przyszłości, mimo iż podkreśla, że nie wie, kiedy to się stanie. Giełda zapewnia również, że nie jest przedmiotem żadnego dochodzenia ani innych czynności prawnych.

 

30.08.16